پیوند ریه

Lung transplant

پیوند ریه طی یک عمل جراحی انجام می شود و به جای یک ریه بیمار از کار افتاده، از یک ریه سالم که معمولاً از فرد دهنده متوفی است، استفاده می شود. با توجه به وضعیت پزشکی شما، پیوند ریه ممکن است شامل جایگزینی یکی از ریه ها و یا هر دوی آنها شود. در برخی از موقعیت ها، ریه ها ممکن است همراه با قلب دهنده پیوند شود.

افراد زنده دهنده ریه نادر هستند. در این روش ریه کودک جایگزین بخشی (لوب) از ریه فرد بالغ سالم می شود و این فرد بالغ معمولا" پدر یا مادر هستند. اگر در اینجا بیمار یک فرد بالغ باشد دهنده عضو باید دو فرد باشند.
 

ریه ها ی آسیب دیده و یا ناسالم باعث می شود تا بدن شما با دشواری فراوان اکسیژن مورد نیاز برای زنده ماندن را تامین کند. انواع بیماری ها و شرایط گوناگون می تواند به ریه های شما صدمه وارد کند و مانع از انجام عملکرد موثر آنها شوند، از جمله:
•  بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) از جمله آمفیزم
•  زخم شدن ریه ها (فیبروز ریه)
•  سیستیک فیبروز
•  سارکوئیدوز همراه با فیبروز پیشرفته
•  افزایش فشارخون ریوی

 

آسیب ریوی در اغلب موارد می تواند با دارو و یا با دستگاه تنفسی خاصی درمان شود. هنگامی که این اقدامات کمک کننده نباشند و یا عملکرد ریه کم شود خود تهدید کننده حیات به حساب می آید، پزشک ممکن است پیوند ریه را پیشنهاد کند.

 


 

عوارض پیوند ریه گاهی اوقات می تواند کشنده باشد. دو خطر عمده عبارتند از: رد پیوند و عفونت.

 

خطر پس زنی یا رد پیوند
سیستم ایمنی بدن شما از بدن در مقابل مواد خارجی دفاع می کند. حتی در بهترین شکل ممکن به لحاظ مطابقت داشتن شرایط بین بیمار و دهنده عضو، سیستم ایمنی بدن سعی خواهد کرد به ریه ها ی پیوند شده حمله و ریه جدید را رد کند. استفاده از رژیم دارویی پس از پیوند برای سرکوب سیستم ایمنی بدن در واقع تلاشی برای جلوگیری از رد عضو پیوند شده می باشد. به احتمال خیلی زیاد این داروها که داروهای ضد پس زنی می باشند تا پایان عمر باید مصرف شوند.

 

عوارض جانبی داروهای ضد پس زدن پیوند
داروهای ضد پس زدن پیوند ممکن است باعث اثرات جانبی قابل توجهی از جمله:
•  افزایش وزن
•  گردی صورت
•  آکنه
•  موی صورت
• مشکلات معده شوند

 

برخی از داروهای ضد پس زدن پیوند همچنین می توانند اوضاع موجود را وخیم تر کند یا شما را مبتلا به بیماری های جدید کند، مانند:
•  دیابت
•  آسیب های کلیوی
•  پوکی استخوان
•  سرطان
•  خطر عفونت

 

داروهای ضد پس زدن پیوند، سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کند و بدن شما را بیشتر در معرض خطر عفونت ها، به ویژه عفونت های ریوی قرار می دهد.

 

جهت کمک به پیشگیری از عفونت، شما باید:
•  دستان خود را مرتب بشویید.
•  از دندانها و لثه ها مراقبت کنید.
•  از پوست خود جهت جلوگیری از خراش و زخم محفاظت کنید.
•  از حضور در جاهایی با جمعیت زیاد و افرادی که بیمار هستند اجتناب کنید.
•  واکسن های مناسب دریافت کنید.
 


در طول پیوند ریه
عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد، بدین ترتیب در طول عمل جراحی شما خواب هستید و دردی را احساس نخواهید کرد. برای کمک به نفس کشیدن شما پزشکان یک لوله از طریق دهان در نای قرار می دهند. همچنین یک لوله از بینی به سمت معده وارد می کنند تا محتویات معده را تخلیه کند و سوندی نیز مثانه را خالی نگه خواهد داشت.

جراح برشی در ناحیه سینه ایجاد کرده و ریه بیمار را خارج می کند. راه هوایی اصلی که در آن ریه و رگ های خونی بین ریه ها و قلب وجود دارد را به ریه دهنده متصل می کند. در برخی از موارد پیوند ریه، ممکن است شما به دستگاه قلبی _ ریوی، که عمل گردش خون را در طول عمل جراحی انجام می دهد، متصل شوید.

یک پیوند تک ریه در حدود چهار تا هشت ساعت به طول می انجامد، در حالی که پیوند دو ریه معمولا شش تا دوازده ساعت طول می کشد.

 

پس از پیوند ریه
بلافاصله پس از عمل جراحی، شما چند روزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان (ICU) خواهید بود. دستگاه تهویه مکانیکی برای چند روزی به شما در نفس کشیدن کمک خواهد کرد و لوله هایی در ناحیه سینه مایعات اطراف ریه ها و قلب را تخلیه خواهد کرد. لوله ای در رگ داروهای قوی برای کنترل درد را به بدن تزریق می کند این دارو از پس زدن ریه جدید جلوگیری می کند. همینطور که وضعیت شما بهبود می یابد، دیگر نیازی به دستگاه تهویه مکانیکی نخواهد بود و از بخش مراقبت های ویژه خارج خواهید شد. تا زمانی که وضعیت جسمانی شما بهتر شود در اغلب موارد نیاز است که یک تا سه هفته در بیمارستان بستری شوید.

پس از اینکه از بیمارستان مرخص شدید، نیاز است که در حدود سه ماه تحت نظارت مکرر تیم پیوند ریه برای جلوگیری، تشخیص و درمان عوارض و ارزیابی عملکرد ریه قرار گیرید. در طول این این مدت نیاز است که نزدیک مرکز پیوند اقامت داشته باشید. ملاقات های بعدی شما شامل انجام تست های آزمایشگاهی، اشعه ایکس از قفسه سینه، نوار قلب (ECG) و معاینات یک متخصص خواهد بود.

یک زندگی سالم کلید مهمی در حفظ ریه جدید می باشد. شما اجازه سیگار کشیدن ندارید و استفاده از الکل به شدت محدود می شود. یک رژیم غذایی مغذی نیز می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید. ورزش، پس از پیوند ریه بخش بسیار مهمی از بازسازی شما می باشد. تیم مراقبت های بهداشتی برنامه ورزشی مناسبی را برای شما طراحی خواهند کرد.
 


ممکن است ماهها یا حتی سالها طول بکشد که اهدا کننده مناسبی یافت شود. اما شما باید به سرعت اقدام کنید. به محض اینکه دهنده مناسبی برای شما یافت شد، اطمینان حاصل کنید که تیم پیوند چگونه در تمام زمانها به راحتی به شما دسترسی پیدا می کنند. کیف دستی بیمارستان که برای این منظور در اختیار دارید را آماده در اختیار داشته باشید این کیف شامل داروهایی است که به مدت 24 ساعت، دارو در اختیار شما قرار می دهد و فورا" هماهنگی های لازم جهت رفتن به مرکز پیوند را انجام دهید. شاید از شما بخواهند ظرف تنها چند ساعت خود را به بیمارستان برسانید.


پیوند ریه به طور قابل ملاحظه ای می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. سال اول پس از پیوند (عوارض جراحی، پس زدن و عفونت بزرگترین تهدید ها به حساب می آید) بحرانی ترین دوره است. اگر چه برخی از افراد ده سال یا بیشتر پس از پیوند ریه زندگی کرده اند، تنها حدود نیمی از افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند پس از پنج سال هنوز زنده هستند.


طراحی وب سایت و  میزبانی وب :  پیشرو سامانه آراد