آکنه نوزاد

Baby acne

آکنه (جوش) نوزادی نوعی آکنه است که در پوست نوزادان ظاهر می شود. این نوع آکنه ممکن است روی هر قسمتی از صورت ظاهر شود اما معمولاً روی گونه ها، بینی و پیشانی بیشتر دیده می شود. این حالت معمولاً حالتی رایج و گذرا است. معمولاً اقدامات کمی جهت پیشگیری از آکنۀ نوزادی می توان انجام داد.

این نوع آکنه معمولاً به صورت دانه های قرمز روی گونه، پیشانی و بینی نوزادان ظهور می یابد. معمولاً بین هفتۀ اول تا چهارم بعد از تولد بیشتر رخ می دهد. وقتی نوزادان گریه می کنند و بی قرارند این آکنه ها بیشتر به چشم می آید.

در بسیاری از نوزادان دانه های سفید رنگ خیلی ریز روی بینی، چانه یا گونه ها ممکن است دیده شود که به آن "میلیا" گفته می شود.


 

دقیقاً مشخص نیست که چه مواردی باعث بروز آکنۀ نوزادی می شود.
 


در صورتیکه به طور منظم و دوره ای کودک خود برای پایش رشد و چکاپ به دکتر می برید جای نگرانی نیست و معمولاً سلامت کودکتان تحت نظر است.

 

در مورد آکنۀ نوزادی برخی سؤالات اساسی می تواند شامل موارد زیر باشد:
• آیا این شرایط در کودک من موقتی است یا تغییرات دائمی ایجاد می کند؟
• چه درمان هایی وجود دارد؟
• آیا محدودیت های خاصی برای مراقبت از پوست کودکم لازم است؟

 

چه انتظاراتی از پزشک اطفال داشته باشیم؟
به منظور مشخص نمودن وضعیت آکنۀ کودک، پزشک ممکن است موارد زیر را از شما بپرسد:
• آیا شما سابقۀ خانوادگی آکنۀ دوران نوزادی دارید؟
• آیا کودکتان با هیچ داروی خاصی که ممکن است سبب بروز آکنه شود، تماس داشته است؟ مانند کورتیکو استروئیدها یا داروهای حاوی ید؟


در صورتی که هر یک از علائم موجود در نوزادتان شما را نگران کرد با پزشک کودکتان مشورت نمائید. آکنۀ نوزادی معمولاً طی 3 تا 4 ماه از بین می رود.


روش های تشخیصی:

آکنۀ نوزادی معمولاً از طریق یک معاینۀ ساده قابل تشخیص است و نیازی به انجام هیچ آزمایش خاصی نمی باشد.

 

روش های درمانی:

از آنجا که آکنۀ نوزادی پس از چند ماه به خودی خود رفع می شود، معمولاً نیاز به انجام درمان خاصی نمی باشد. در برخی موارد ممکن است بهبود آکنه ها طولانی تر شود. در صورتی که آکنه ها خیلی در برابر بهبود مقاوم باشند، ممکن است پزشک استفاده از کرم های درمانی را تجویز نماید. به هیچ عنوان از محصولات بدون نسخۀ موجود در داروخانه ها به طور خودسرانه استفاده نکنید. بسیاری از این داروها قادرند به پوست ظریف کودک آسیب بزنند.
 

 

  • تمیز نگه داشتن پوست صورت کودک: سعی کنید به طور روزانه صورت کودک را با آب ولرم شستشو دهید. در کودکانی که آکنه دارند، استفاده از یک صابون مخصوص صورت حاوی مرطوب کننده چند بار در هفته توصیه می شود.

 

  • صورت کودک را به آرامی خشک کنید: سعی کنید برای خشک کردن پوست کودک، حوله را فقط به آرامی بر روی صورت کودک قرار دهید و آن را بر روی پوست نکشید.

 

  • از لایه برداری و سائیدن صورت کودک خودداری کنید. این کار ممکن است باعث تحریک یا عفونت پوست کودک شود.

 

  • از مصرف لوسیون ها و روغن ها بر روی پوست کودکان اجتناب کنید.

طراحی وب سایت و  میزبانی وب :  پیشرو سامانه آراد