IUI چیست؟
IUI چیست؟

IUI چیست؟

IUI چیست؟

یکی از روش های کمک باروری می باشد که این اقدام به معنی تلقیح اسپرم شسته شده و تقویت گردیده مرد به طور مستقیم به درون رحم زن است. در اصل این روش نوعی نزدیکی پیشرفته محسوب می شود که دخالتهای مناسب در آن شده است.

در مراجعه اول برای خانم یک سونوگرافی به جهت کنترل وضعیت تخمدانها انجام می گیرد. اگر در همان زمان شواهدی دال بر تخمک گذاری وجود داشته باشد پس از بررسی وضعیت تخمدانها واطمینان از طبیعی بودن آنها زمان مناسب جهت تزریق داروی نهایی(HCG) به همراه همسرش به آزمایشگاه مراجعه می کند. در آغاز به مرد یک ظرف استریل داده می شود که پس از انجام انزال، مایع نطفه خود را در آن بریزد. در آزمایشگاه پس از طی مراحلی اسپرم ها تقویت می شود و سپس با یک کاتتر حاوی اسپرم ها(کاتتر وسیله ای است برای انتقال اسپرم های شستشو داده شده به داخل رحم) توسط پزشک به درون رحم بیمار تزریق می گردد.

 این روش بدون نیاز به بیهوشی و بستری و بدون درد می باشد و خانم 15-20 دقیقه پس از تزریق استراحت می کند. پس از انجام IUI احتیاج به استراحت مطلق نیست و زوجین برنامه نزدیکی معینی را باید داشته باشند. شانس موفقیت در انجام IUI 20-15 درصد می باشد. سن به عنوان یک فاکتور مهم در موفق بودن IUI عمل می کند و بهتر است سن خانم زیر 35 سال باشد، معمولا در زنان بین 40-35 سال میزان موفقیت IUI کاهش پیدا می کند.

منبع:

www.omidivf.com

تعداد بازدید: 796

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.