سلولیت

Cellulite

سلولیت به ناهمواری های سطح بدن در قسمت هایی از بدن مانند کشاله های ران، شکم و باسن اطلاق می شود. سلولیت بیشتر در میان زنان نوجوان و بزرگسال رایج است.

سلولیت یک بیماری محسوب نمی شود و عوارض بدی برای بدن ایجاد نمی کند اما می تواند ظاهری نا زیبا ایجاد کند.

بیشتر تبلیغات مربوط به درمان سلولیت شامل ماساژ یا کرم های ضد سلولیت موثر نیستند و تدبیر به سزایی در درمان سلولیت ندارند. محققان در پی یافتن راه هایی برای درمان سلولیت می باشند. شما می توانید با به کار بستن راهکارهایی ظاهر سلولیت را کمی بهبود بخشید.
 

سلولیت در واقع همان ناهمواری های موجود بر سطح پوست است که گاهی ظاهر بافت مبتلا به سلولیت را به بافت حفره دار پنیری یا پوست پرتقالی نسبت می دهند.

سلولیت خفیف تنها زمانی قابل مشاهده است که پوست قسمتی از بدن از اطراف فشار داده شود. سلولیت های شدیدتر باعث می شود پوست به صورت ناصاف و دارای فرورفتگی و برآمدگی دیده شود. سلولیت معمولاً نواحی ران و باسن را در گیر می کند اما ممکن است در سینه ها، شکم و بازوها هم ایجاد شود.
 

سلولیت در اثر اختلال در رشته های اتصال دهنده ای که بین بافت چربی قرار گرفته اند و پوست را به ماهیچه های زیرین اتصال می دهند رخ می دهد. در واقع زمانی که سلولهای چربی بزرگ و انباشته می شوند پوست را به خارج هل می دهند، در حالی که رشته های محکم اتصال دهنده، پوست را به داخل می کشند و این حالت باعث به وجود آمدن برآمدگی و فرورفتگی در پوست می شود.


سلولیت در بین زنان شایع تر از مردان است. در واقع اغلب زنان تا حدی مبتلا به سلولیت می باشند زیرا تجمع چربی در نواحی مستعد سلولیت در زنان بیشتر است. همچنین با افزایش سن، که خاصیت الاستیسیته پوست کم می شود، احتمال بروز سلولیت افزایش می یابد. افزایش وزن می تواند موجب مشهودتر شدن سلولیت شود. البته افراد لاغر هم ممکن است سلولیت داشته باشند. معمولاً سلولیت ریشه وراثتی دارد. وراثت مهمترین نقش را در استعداد ابتلاء به سلولیت ایفا می کند. سبک زندگی غیرفعال و بی تحرک و همچنین بارداری، احتمال بروز سلولیت را افزایش می دهد.


تهیه فهرستی از سوالاتی که می خواهید از پزشک بپرسید به شما در استفاده بهینه از وقت ملاقاتتان با پزشک کمک می کند. سوالاتی که در مورد سلولیت می توانید بپرسید شامل موارد زیر است:

 • بهترین اقدام درمانی در زمینه سلولیت چیست؟
 • گزینه های درمانی موجود و معایب و مزایای هر یک کدام است؟
 • هزینه های درمان چقدر است؟
 • نتایج مورد انتظار چیست؟
 • آیا پس از درمان نیاز به پیگیری های خاصی هست؟

همانطور که اشاره شد سلولیت یک بیماری یا شرایط جدی محسوب نمی شود و درمان آن ضرورتی ندارد. در واقع، بسیاری از پزشکان سلولیت را یک پیشآمد طبیعی می دانند. البته اگر فرد از ظاهر نازیبای ایجاد شده ناراحت باشد می تواند به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه نماید.


روش های درمانی:

 • کاهش وزن: کاهش وزن از طریق غذا خوردن سالم و ورزش منظم، مسلماً سودمندترین راه درمان سلولیت است. وزن کم کردن و تقویت عضلات ران، کشاله ها، باسن و شکم می تواند ظاهر ناهموار پوست را بهبود بخشد. تأثیر کاهش وزن به تنهایی، محدود است و بهتر است حتماً همراه با ورزش باشد.

 

 • لیزر و رادیوفرکانسی (RF): شاید نویدبخش ترین اقدام درمانی استفاده از لیزر و رادیوفرکانسی باشد. یکی از روش ها تلفیقی از ماساژ، رادیوفرکانسی و اشعه مادون قرمز است. روش دیگر استفاده از ماساژ و لیزراست. روش سوم استفاده از رادیوفرکانسی در سطوح عمقی وسطحی به طور همزمان است. تمامی این روش ها نیاز مند تعداد زیادی جلسات درمانی است. نتیجه حاصل از این روش ها تا 6 ماه ماندگاری دارد.

 

 • لیپوساکشن: برخی افراد ممکن است لیپوساکشن را به عنوان راه درمان سلولیت انتخاب کنند. طی لیپوساکشن، جراج لوله باریکی را به زیر پوست وارد می کند و از این طریق سلول های چربی به بیرون مکیده می شوند. اگر چه  لیپوساکشن می تواند به بدن فرم دهد اما نمی تواند سلولیت را از بین ببرد و حتی ممکن است سلولیت را بیشتر نیز بکند. لیپوساکشن لیزری اقدام درمانی جدیدی است که حالت تهاجمی کمتری نسبت به لیپوساکشن سنتی دارد که طی آن همزمان هم پوست جمع تر می شود و هم سلول های چربی تخریب می شوند. این روش در درمان سلولیت مؤثرتر است.

 

 • درمان های موضعی: استعمال کرم رتینول 0.3 درصد، دو بار در روز طی شش ماه می تواند در بهبود ظاهر سلولیت مؤثر باشد.

 

 

درمان های جایگزین:

ابزارها، محصولات و کرم های متعددی وجود دارند که ادعا می کنند برای درمان سلولیت مؤثرند. اما شواهد کافی علمی برای حمایت از آنها وجود ندارد. معمولاً تأثیر روش های مختلف در بهبود وضعیت سلولیت موقت و گذرا است.

 

روش هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد در زمره محصولات و روش های متعددی است که امروزه با ادعای درمان سلولیت تبلیغات می کنند. به یاد داشته باشید که این کارآمدی  وتأثیر این روش ها در درمان سلولیت هنوز اثبات نشده است:

 

 • مزوتراپی: در این روش محلولی (حاوی آمیلوفیلین، برخی هورمون ها، آنزیم ها و عصاره های گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی) به زیر پوست تزریق می شود. این روش عوارض جانبی متعددی از جمله عفونت، بثورات پوستی و ناهمواری در پوست می شود.

 

 • کرم های سلولیت: کرم هایی که حاوی ترکیبات مختلفی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی و آنتی اکسیدان ها می باشند معمولاً با ادعای درمان سلولیت به فروش می رسند. تحقیقات علمی، کارآمدی خاص این محصولات را تأئید نمی کند. در برخی موارد این ترکیبات موجود در این محصولات باعث واکنش های پوستی می شوند.

طراحی وب سایت و  میزبانی وب :  پیشرو سامانه آراد