جراحی لیپوساکشن
جراحی لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن

مقدمه:

لیپو ساکشن یک نوع از جراحی برای حذف رسوبات چربی از زیر پوست به منظور شکل دهی به بدن میباشد.

شما ممکن است که لیپوساکشن را در نظر بگیرید.این تصمیم برای لیپىساکشن با شما است و این شمایید که باید راجع به فوائد و خطرات لیپو ساکشن مطلع باشید.

این مرجع خلاصه ای ازلیپو ساکشن را توضیح می دهد.این مقاله راجع به نشانه ها،چاره ها،درمان ها،آماده سازی،رویه،خطرات و معضلات و اینکه چه انتظاری بعد از جراحی داشته باشیم توضیح میدهد.

لیپو ساکشن:

بدن قند إضافی را در خون به عنوان انرژی ذخیره میکند.قند إضافی در بدن تبدیل به چربی شده و در سلولهای چربی ذخیره میشود.زمانی که بدن به انرژی إضافی نیاز داشته باشد،این چربی به قند برای انرژی تبدیل میشود.

سلولهای چربی زیر پوست در میان بدن حاضر هستند.گرچه آنها بیشتر در شکم،رانها،باسن،بازوها،پشت و گردن متمرکز هستند چربی همچنین در داخل شکم حول معده و روده ها ذخیره شده است.جنسیت و اختلافات ژنتیکی نیز به تصمیم اینکه چربی کجا ذخیره بشود کمک میکند.

جاییکه چربی ذخیره بشود وظیفه ژنهای شخص نیز میباشد.گرچه رژیم گرفتن باید چربی بدن را بسوزاند،گاهی أوقات ممکن است که در جای دلخواه جاییکه چربی ذخیره شده است بر ندارد.رژیم گرفتن تمایل به کاهش سایز سلولهای چربی را دارد اما سلولهای چربی را از بین نمیبرد.بنابراین وقتی که شخصی به وزنی برمیگردد که از دست داده بود،تمایل به برگشت در نواحی دارد که بیشترین چربی را به صورت مبدأ داشته است.

لیپوساکشن یک نوع از جراحی است که رسوبات چربی را از نواحی انتخاب شده بدن به منظور شکل دهی به بدن حذف میکند.این چربی از زیر پوست با استفاده از ساکشن خلا کانولاحذف میشود. کانولا یک ابزار پزشکی است که شبیه خودکار است و درون تهی میباشد.

همچنین چربی با استفاده از کاوش فرا صوتی که چربی را به قطعات کوچک میشکند و سپس با ساکشن (مکیدن ) حذف میکند میتواند از بین برود. این فرایند شکستن را امو لوسیون سازی مینامند.

لیپوساکشن ممکن است روی شکم، باسن، رانها،بازوها،پشت،گردن، مفاصل بین رانها و یا صورت انجام بشود..همچنین میتواند برای کاهش سایز سینه در مردان با سینه های بزرگ که gynecomastia  نام دارد مورد استفاده واقع گردد.

در برخی موارد، لیپوساکشن میتواند به صورت درمانى برای حذف تو مورهای چربی که لیپوماز نامیده میشود  شناخته بشود. گرچه این یک جراحی زیبایی انتخابی برای شکل دهی به بدن می باشد.بخاطر همین،معمولا تحت پوشش بیمه درمانی نمی باشد.با شرکت بیمه سلامت خود چک کنید.

نتایج لیپوساکشن ممکن است که داىءم نباشد.اگر بیمار بعد از جراحی لیپو ساکشن وزنش را بدست آورد،چربی ممکن است که به نواحی در جاییکه لیپوساکشن انجام شده است و یا به دیگر نواحی برگردد.

جانشین های درمان:

برای شکل دهی بدنتان و حذف چربی،شما ممکن است که رژیم گرفتن یا ورزش کردن را به عنوان جانشین لیپ ساکشن در نظر بگیرید.

شما ممکن است که از آرایش و لباسی برای پوشاندن نواحی از بدنتان که چربی دارد استفاده کنید.

مردان میتواند گذاشتن ریش را برای مخفی کردن چربی روى گردنشان در نظر بگیرند.

آماده سازی برای جراحی:

پزشک شما ابتدا شما را برای شناسایی اینکه کاندید خوبی برای جراحی هستید یا نه ازمایش میکند.افرادی که شرائط درمانی جدی،عفونت، و یا ورم دارند کاندید برای لیپوساکشن نمی باشند.

پزشک خود را از تمام تجویز ات  و دارویی که مصرف میکنید شامل مکمل های گیاهی و غذائی مطلع سازید.

برخی از اینها ممکن است که با داروی بیهوشی حین لیپو ساکشن تداخل ایجاد کند.

شما باید از مصرف آسپیرین و محصولات حاوی آسپیرین و همچنین از داروهای ضد درد  مثل.excedrin,Ibuprofen,Motrin Advil.  Aleve یا محصولات مشابه ٧ روز قبل از جراحی خود داری کنید.مصرف چنین محصولاتی میتواند خطر خونریزی را در حین یا بعد از جراحی افزایش دهد.بعد از جراحی  پزشک شما به شما خواهد گفت که چه زمانی میتوانید دوباره مصرف این دارو ها را شروع کنید.

إفرادی که خون رقیق دارند مثل warfarin یا Coumadin نمیتوانند بدون استاندارد کردن INR شان در ابتدا  لیپوساکشن داشته باشند.

پزشک شما پوست شما را در محلی که شما لیپو ساکشن را در نظر گرفتید برای اینکه پوست خاصیت ارتجاعی کافی برای جمع شدن بعد از لیپوساکشن داشته باشد، ازریابی میکند.اگر نباشد بعد از لیپو ساکشن قلنبه خواهد شد.

پزشک شما ممکن است که آنتی بیوتیک را برای قبل و بعد از جراحی تجویز کند.این برای جلوگیری از عفونت است.

هدف مشاوره أولیه درباره لیپوساکشن برای مطلع ساختن شما از اینکه آیا شما کاندید خوبی برای این نوع جراحی هستید یا خیر،فوائد و ریسکهای این عمل میباشد.از پزشک خود درباره هر سؤالی درباره لیپوساکشن حین مشاوره بپرسید.

شما ممکن است که بعد از لیپوساکشن خسته ویا ناراحت باشید.شما خودتان قادر به رانندگی برای رسیدن به خانه نخواهید بود.راجع به این با پزشک خود قبل از عمل صحبت کنید.شما نیاز به همراه برای رساندن شما به خانه و اینکه ٢٤ ساعت کنارتان باشد خواهید داشت.

جراحی:

لیپوساکشن ممکن است که در مطب دکتر،مرکز جراحی ویا در بیمارستان انجام شود در روز جراحی پزشک بدن شما را با خودکار برای شناسایی اینکه کجا چزبی وجود دارد که حذف شود نشانه گذاری میکند.

سپس شما داروی بیهوشی را که باعث میشود احساس درد نکنید مصرف میکنید.بسته به رویه لیپوساکشن و دکتر شما شما ممکن است بیهوشی موضعی،بیهوشی موضعی با تسکین،بیهوشی منطقه ای و یا بیهوشی عمومی داشته باشید.در حین بیهوشی عمومی شما خواب خواهید بود.در هنگام بیهوشی منطقه ای و یا موضعی شما بیدار هستید ولی درد را احساس نخواهید کرد.

یکبار که بیهوشی داده شد پزشک یک برش کوچک إیجاد خواهد کرد و مایع به محلی که قرار است لیپوساکشن شود تزریق خواهد شد که کمک میکند به کاهش خونریزی و شکستن سلولهای چربی. پس از آن،یک کانولا یک لوله کوچک تقریبا به اندازه و شکل یک خودکار به محل برش قرار داده میشود.این به یک پمپ خلا ارتباط دارد.پزشک این کانولا را برای مکیدن چربی عقب و جلو میکند.

چربی و مایع که حذف شده است در یک فلاسک گرد اوری میشود.پزشک این مقدار را با دقت نظارت میکند.بخاطر اینکه ممکن است که ضروری باشد که برخی از این مایع را جابجا شود،

خطرات و مشکلات:

مشابه هر رویه جراحی،لیپوساکشن ریسکها و خطراتی دارد.شما باید درباره انها بدانید تا مشخص شود که منافعش بیشتر از مضراتش هست یا خیر.اگر شما تصمیم به لیپوساکشن داشته باشید،دانستن خطرات به شما در شناسایی به موقع و درمان ان کمک میکند.

این خطرات و ریسکها شامل:

  • ریسکهای مربوط به بیهوشی
  • ریسکهای مربوط به جراحی در کل
  • ریسک ویژه لیپوساکشن
  • ریسکهای بیهوشی عمومی شامل تهوع،قی کردن،احتباس إدراری،برش لب،دندانهای بریده شده،زخم گلو و سردرد می باشد.خطرات جدی تر بیهوشی عمومی شامل حمله قلبی،ضربه و ذات الریه می باشد.

متخصص بیهوشی شما درباره خطرات بیهوشی و اینکه ایا حساسیت به داروی ویژه ای دارید یا خیر از شما سؤال میکند.

جراحی موضعی همچنین ریسکهای در نتیجه دوز بالای لیدوکانین دارد.این علائم سبکی سر، خارشک،خواب الودگی،وزوز گوش،صحبت نامفهوم،طعم  مواد معدنی در دهان،بی حسی لب و زبان،لرز،حرکت و کشش ناگهانی ماهیچه ها،تشنج،سم لیدو کانین میتواند باعث ایستادگی قلب شود که میتواند کشنده باشد.

لخته شدن خون در پاها میتواند به علت غیر فعال بودن در حین و بعد از جراحی اتفاق بیفتد. این ممکن است که در چند روز بعد از جراحی نمایش داده شود. انها موجب میشود که پاها اذیت شود و ورم کند.

این لخته های خون میتواند از پاها رانده شده و به ششها جایی که موجب کوتاهی تنفس، درد قفسه سینه و احتمالا مرگ شود.این بسیار واجب است که دکتر خود را در جریان بگذارید اگ. این علائم بوقوع پیوست.گاهی أوقات این تنگی نفس بدون هیچ اگاهی صورت میگیرد.بهترین روش شناخته شده از جلوگیری این مشکل خطرناک خارج شدن از تخت خواب به مدت کوتاه و راه رفتن حداقل دو تا سه بار در روز می باشد.

ریسکهای مربوط به جراحی شامل عفونت، خونریزی و زخم های صورت است.عفونتها نادر هستند.پاکیزه نگه داشتن زخمها از عفونت جلوگیری میکند اما ممکن است که انها حتی هنگامی که بهداشت را رعایت کنید اتفاق بیفتد.عفونتها میتواند بوسیله آنتی بیوتیک ها  درمان شود.برخی از عفونتها جدی هستند و تهدید کننده زندگی.

خونریزی میتواند در حین عمل ویا پس از ان رخ دهد.در موارد نادر،شما ممکن است که به تزریق خون نیاز داشته باشید.

کبودی در محل لیپو ساکشن رایج است و ممکن است که برای چند هفته طول بکشد.

ممکن است که زخمهایی در جایی که دکتر برش را برای قرار دادن کانولا لیپو ساکشن إیجاد کرده باشد، وأجود داشته باشد.این زخمها به طور معمول با مرور زمان ناپدید شده ولی در برخی مردم زخمها ممکن است بزرگتر ویا مورد توجه بیشتر باشد.

از إشکالات رائج که ممکن است که بعد از لیپوساکشن بوقوع بپیوندد،ظاهر موج دار و نا هموار در مناطق لیپوساکشن شده میباشد.در محلهایی که قبل از جراحی موج دار و نا هموار است لیپو ساکشن احتمالا برای حذف این مشکل نمی باشد.کلوییت که إیجاد حفره یا سنجاق دپرشن پوست است،توسط لیپوساکشن حذف نمیشود و ممکن است که توسط این رویه بدتر شود.

یک مشکل ممکن که مخصوص لیپوساکشن است سوراخ اندام است.در حین لیپوساکشن،پزشک قادر نیست که ببیند که کانولا کجاست.این ممکن است که اندامی را سوراخ کندو یا در حین لیپوساکشن به ان صدمه بزند.این ممکن است که بوقوع بپیوندد،برای مثال،اگر روده ها یا عروق و رگها حین لیپوساکشن شکمی سوراخ شود. زمانی که ارگانها صدمه دیده باشند جراحی برای بازیابی ممکن است که مورد نیاز باشد.چنین سوراخ هایی ممکن است که کشنده باشد

صدمه دیدن اعصاب نزدیک همچنین ممکن است که به شرائط فلج، سستی و درد ناک منجر شود.این مشکل بسیار نادر است

انسداد جریان خون زمانی رخ میدهد که چربی شل شده و از طریق عروق پاره شده خون در حین لیپوساکشن  وارد خون میشود.قطعات چربی در عروق خونی بدام افتاده،در ششها جمع شده و یا به مغز میرود.

نشانه های امبولی ریوی ممکن است تنگی نفس و یا إشکالات تنفسی باشد. اگر شما نشانه ها ی امبولی را بعد از لیپو ساکشن دارید،بسیار مهم است که به پزشک خود مراجعه کرده و داروهای لازم را دریافت کنید.امبولی چربی ممکن است منجر به از کار افتادگی دائم یا در برخی موارد کشنده باشد.

بعد از لیپوساکشن ممکن است که سرم باشد،مایع رنگی از خون شما،در محلهایی که بافتها حذف شده است.

شما ممکن است که "پاراستزی " را که احساس تغییر یافته در مناطق لیپوساکشن است تجربه کنید.این ممکن است که به شکل یک حساسیت افزایش یافته در ان منطقه باشد یا به شکل از دست دادن هر إحساسی در ان منطقه.اگر این تغییرات در حساسیت برای چندین هفته یا چند ماه طول کشید شما باید پزشک خود را در جریان بگذارید.در برخی موارد این تغییرات ممکن است که دائمی باشد.

ورم یا ادم ممکن است که بعد از جراحی صورت گیرد.در برخی موارد ورم ممکن است که برای چندین ماه یا هفته طول بکشد.

پوست بالآی منطقه لیپوساکشن ممکن است که نکروز یا مرده باشد. زمانی که این بوقوع میپوندد رنگ پوست ممکن است که عوض شود. مناطق بزرگ پوستهای نکروز ممکن است که توسط باکتریها یا میکرو ارگانیسم ها عفونی شود.


در حین جراحی پزشک شما عدم تعادل مایع را نظاره خواهد کرد و مایع را در صورت نیاز از طریق iv خواهد داد.گرچه اگر عدم تعادل مایع ادامه داشته باشد بعد از اینکه شما به خانه برگردید ممکن است که به شرائط شرائط جدی مثل مشکلات قلبی،مایع زیادی جمع شده در ششها و یا مشکلات کلیوی که کلیه شما سعی در حفظ تعادل مایع را دارد إیجاد کند.

پس از جراحی:

بسته به میزان چربی خارج شده و جایی که جراحی صورت میگیرد،شما ممکن است که مطب پزشک را زود ترک کنید یا یک شب در بیمارستان بمانید.از پزشک خود درباره مدت زمانی که میتوانید فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید سؤال کنید.

برشها جایی که دکتر کانولا را قرار داده ممکن است که مایع چکه کند برای چند روز.در برخی موارد دکتر ممکن است که یک لوله زهکشی برای کشیدن مایع از زخمها قرار دهد.

شما ممکن است که لباس تنگ مخصوص برای فشرده ماندن پوست بعد از عمل جراحی بپوشید.دکتر شما به شما این مدت زمان را خواهد گفن معمولا برای چند هفته.برخی پزشکان این پوشاک را تهیه خواهند کرد و برخی به شما خواهند گفت که کجا قبل از عمل تهیه کنید.

پزشک شما همچنین شما را از دستور ان بعد از جراحی مطلع خواهد کرد.این شامل پوشیدن لباس مخصوص،مصرف آنتی بیوتیک ها اگر تجویز شده باشد،و سطح فعالیت شما بعد از جراحی خواهد بود.

زمانی که بیهوشی قطع شود شما ممکن است دردی را حس کنید اگر درد بیش از اندازه یا طولانی باشد،شما باید با پزشک خود تماس بگیرید.شما بعد از جراحی ورم خواهید داشت.در برخی موارد، این ممکن است که برای چند هفته و یا چند ماه طول بکشد.اگر شما درد یا ورم داشتید این ممکن است که نشانه عفونت باشد و شما باید با دکتر خود تماس بگیرید.

اثر زیبایی بعد از جراحی ممکن است که خیلی خوب باشد و بسیاری از بیمار ان راضی گزارش شده اند. گرچه این ممکن است که ظاهر شما چیزی نشود که شما انتظار داشتید. نتیجه های لیپ ساکشن ممکن است که دائمی نباشد.

اگر شما چاق شوید چربی ممکن است که به مناطقی که لیپوساکشن انجام شود برود.

جمع بندی:

لیپوساکشن یک رویه جراحی زیبایی است که در ان چربی از یک منطقه ویژه بدن توسط ساکشن (مکیدن ) حذف میشود.اکثر بیمار ان از نتیجه جراحی شان راضی هستند.برخی ممکن است بخاطر اینکه انتظارات واقعی نداشته باشند ناراضی باشند.

مانند تمام جراحی ها لیپ ساکشن ریسک ها و خطراتی دارد.شما باید درباره انها قبل از عمل جراحی بدانند.دانستن انها ممکن است به شما در شناسایی و درمان انها کمک کند.

منبع:

http://www.drsaberimd.com

تعداد بازدید: 559

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.