چرا ایمپلنت
چرا ایمپلنت

چرا ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟
از دست دادن یک یا چند دندان نقش زیادی در زیبایی صورت، روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد که با استفاده از ایمپلنت‎ها‎ی دندانی می‎توان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد باز گرداند. در واقع ایمپلنت نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول‎ها‎ی بدن می‎باشد که به منظور جایگزین کردن دایمی برای دندان‎های از دست رفته استفاده می‎شود. در روش ایمپلنت ریشه دندان از فیکسچر و برای تاج دندان از روکش پروتز و اباتمنت استفاده می‎شود.
از روش ایمپلنت می‎توان برای اتصال و گیر مناسب پروتز یا دندان‎ها‎یی مصنوعی که در دهان جا نگرفته‎اند و موجب آزار فرد می‎شوند استفاده کرد. ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک قرار داده می‎شود که بعد از مدتی با استخوان‎سازی سلول‎ها‎ی استخوان‎ساز در سطح ایمپلنت، به استخوان فک پیوند می‎خورد. فرآیند پیوند معمولا 3 تا 4 ماه طول می‎کشد پس از آن قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی ایمپلنت گذاشته می‎شود.
ساختار کلی ایمپلنت شامل سه قطعه می‎باشد یک قسمت فلزی به شکل ریشه و به اسم فیکسچر می‎باشد و قسمتهای دیگر که در ظاهر فرد مشخص است یک قطعه شبیه تراش خورده به نام اباتمنت است که یک قسمت پروتزی به حالت روکش بر روی آن قرار می‎گیرد.

 

مزایای ایمپلنت
بدون نیاز خارج کردن پروتز از دهان
بدون نیاز به تراشیدن دندان‎ها‎ی سالم مجاور
شباهت زیاد به دندان طبیعی بوده
داشتن احساس راحتی در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن
جلوگیری از تحلیل استخوان و پیری زودرس در صورت
جلوگیری از وارد آمدن فشار اضافی به لثه
 
 

افرادی که نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند
افرادی که دچار بیماری‎ها‎ی انعقادی خونی، مخاطی و استخوانی، متابولیک، فاصله کم بین دندان، یا موقعیت نامناسب دندان‎های فک بالا و پایین هستند نمی توانند از روش ایمپلنت استفاده کنند.

 

نکاتی در استفاده از ایمپلنت

  •       ایمپلنت نیز همچون دندان طبیعی نیازمند رعایت بهداشت و مراقبت می‎باشد.
  •       افراد سیگاری پس از گذاشتن ایمپلنت باید حداقل تا ماه‎های اولیه از مصرف دخانیات خودداری نمایند.
  •       تمامی افراد بالغی که دوران رشد را به تمام کرده‎اند، می‎توانند از روش ایمپلنت استفاده کنند. برای خانم‎ها‎ سن 15 سالگی و برای آقایان 18 سالگی حداقل سن برای استفاده از روش ایمپلنت می‎باشد.

منبع:

http://dryousefian.ir

تعداد بازدید: 400

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.