هموروئید چیست؟
هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

 هموروئیدها بالشتک هاى عروقى طبیعى هستند که در ناحیه کانال مقعدى در قسمت ۴ سانتى مترى انتهاى روده بزرگ (راست روده) قرار دارند و در دو قسمت داخل و خارج کانال مقعد قرار دارند که به آن هموروئیدهاى داخلى و خارجى مى گویند.

هموروئیدها ارگان هاى طبیعى این ناحیه هستند که در اثر زور زدن به دنبال یبوست مزاج و یا اسهال مى توانند پرخون و متورم شده و در صورت تکرار یبوست و زور زدن موقع اجابت مزاج این بالشتک هاى عروقى متورم و دچار پارگى و زخمى شده و به صورت خونریزى و بیرون زدگى و گاهاً درد به هنگام اجابت مزاج خود را نشان دهند.

این بیماری برای اولین بار توسط بقراط پدر علم پزشکی Hemorrhoids ــ خونریزی نامیده شد، اما با توجه به اینکه خونریزی فقط در ۲۸ تا ۴۸ درصد بیماران مشاهده می شود اصطلاح هموروئید تنها در برگیرنده بخشی ازحقیقت مربوط به این بیماری است.

هموروئید به دونوع داخلی و خارجی تقسیم میشود هموروئیدداخلی در بالای خط دندانه ای بوده و ۴ مرحله دارد

۱- بیمار فقط خونریزی دارد و توده ندارد

۲-بیمار خونریزی دارد و بیرون زدن توده از مقعد را هنگام اجابت مزاج ذکر میکند که این توده خودبخود جا میرود

۳-در این مرحله توده ی بیرون زده خودبخود جا نرفته و با دست جا میرود

۴-توده ی بیرون زده حتی با فشار دست جا نکیرود

همورویید خارجی در زیر خط دندانه ای بوده و بیمار با خونریزی با توده مراجعه میکند

در افرادی که غیر فعال و کم تحرک هستند بازگشت خون وریدی به قلب به سختی جریان داشته، عضلات صاف دیواره سیاهرگها متحمل فشار و بار فیزیکی بیشتری می گردند. این روند در نهایت منجر به نارسایی عمل سیاهرگ ها، کند شدن جریان خون در بافتهای هموروئیدی راست روده و ایجاد لخته می گردد.

منبع :

http://www.drsaadati.com

تعداد بازدید: 608

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.