عینک طبی
عینک طبی

عینک طبی

عینک از نظرخصوصیت فیزیکی  به چند نوع تقسیم میشود.

عینک تک دید  عینکی است که برای اصلاح دید در فاصله دور بکار میرود وعینک چند دید یا چند کانونی که بخشی از آن (معمولا قسمت بالایی) به دید دور و بخش دیگر آن به دید نزدیک اختصاص دارد.

عینک چند کانونی بیشتر برای اصلاح پیر چشمی (و نیز در برخی موارد انحراف چشم اطفال) به کار میروند و خود شامل عینک دوکانونی(Bifocal) یا عینک تدریجی (Progressive) هستند.

 

اما کدام یک این عینک ها بهتر است؟

عینک تک دید بهترین کیفیت دید را دارد و برای افراد که پیر چشمی ندارند بهترین گزینه است. اما برای افراد دارای پیر چشمی  انواع دو کانونی یا تدریجی  گزینه مناسب تری هستند. البته این نوع عینک ها برای افراد در همه مشاغل مناسب نیستند و چون نیاز به رعایت یک سری اصول دارند (که باید توسط تجویز کننده بصورت عملی آموزش داده شوند) ممکن است برخی نتوانند با این محدودیت ها کنار بیایند لذا ترجیح   بدهند که به سراغ همان عینک ها ی تک دید بروند.

 

باور غلط: برخی فکر می کنند که اگر هرچه دیرتر شروع به استفاده از عینک پیرچشمی بکنند بهتر است یا کمتر به آن وابسته میشوند که خوب این اساس علمی ندارد و پیر چشمی یک پدیده فیزیولوژیک و مرتبط با سن است که از حدود 40 سالگی شروع میشود و معمولا غیر از بعضی از افراد نزدیک بین،در همه ایجاد میشود و تا سن 60 سالگی این نیاز بطور فزاینده ای ادامه دارد.

 

عدسی عینک: پلاستیک بهتراست یا شیشه؟

امروزه پلاستیک بیشتر توصیه میشود چون سبکتر است و نسبت به شکستن مقاوتر است و در هنگام ضربه به صورت از شیشه ایمن تر است.

 

عینک های محافظ (ضد ضربه):

شیشه در این گونه عینک ها از جنس پلی کربنات است که نسبت به ضربه بسیار مقاوم است و بویژه برای ورزشکاران و کارگران در محیط های صنعتی و... توصیه میشود.

امروزه پوششهایی روی عدسی های ساخته شده اعمال میشود که باعث کم کردن انعکاس ها از سطح عدسی می شوند در نتیجه چشم شما از پشت عینک بهتر به نظر می آید ، یا این پوشش ها  نورهای اضافی محیط را حذف می کنند در نتیجه چشم کمتر خسته می شود.

منبع:

http://www.drnmohammadi.com

تعداد بازدید: 791

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.