سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر (Irritable Bowel Syndrome- IBS) بیماری است که از هر شخص به شخص دیگر متفاوت بوده و در بعضی افراد شدت بیشتری دارد. این بیماری با تغییر در اجابت مزاج و درد در ناحیه شکم شناخته می‌شود که در آن هیچ مشکل ساختاری در روده وجود ندارد. سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری شایع است.

اپیدمیولوژی

سندروم روده تحریک پذیر شایع‌ترین بیماری روده می‌باشد. در جهان ممکن است حدود 10 تا 20 درصد افراد این بیماری را داشته باشند. معمولاً افراد کمتر از 45 سال را گرفتار می‌کند و شیوع آن در زنان 14.5% و در مردان 7.7% است. بدین ترتیب شیوع آن در زنان دو برابر مردان است.

علت ایجاد سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

دلیل اصلی بروز این بیماری هنوز شناخته نشده است اما مجموعه عواملی همچون استرس، تغییرات هورمونی، سیستم ایمنی بدن و نوروترانسمیترهای مغز باعث ایجاد انقباضات غیر طبیعی یا اسپاسم روده می‌شوند. بیشتر شکایات به دلیل انقباضات غیر طبیعی عضلات قسمت انتهایی کولون است. گاهی انقباضات غیر طبیعی عضلات باعث تأخیر در حرکات روده‌ای شده و گاهی ممکن است باعث ایجاد حرکات سریع روده شوند که سبب ایجاد اسهال می‌شود. در بعضی از بیماران انقباضات غیر طبیعی عضلات باعث ایجاد کرامپ و درد در ناحیه شکم می‌شود.

چگونه سندروم روده تحریک پذیر تشخیص داده می‌شود؟

بعد از گرفتن شرح حال، پزشک شکم شما را معاینه می‌کند و ممکن است ناحیه رکتال را نیز بررسی کند. هیچ تست اختصاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. بر اساس شرح حال بیمار و معاینات فیزیکی، پزشک ممکن است انجام آزمایشات زیر را برای رد علل دیگر شکایات درخواست نماید:

    تست خون
    نمونه مدفوع برای بررسی وجود عفونت یا خون در روده
    کولونوسکوپی یا رکتوسیگموئیدسکوپی

 

تظاهرات بالینی

    احساس ناراحتی و درد در ناحیه شکم (درد و ناراحتی راجعه به مدت 3 روز در ماه برای سه ماه متوالی)
    نفخ
    موکوس در مدفوع یا اسهال
    یبوست
    ترکیبی از یبوست و اسهال
    افسردگی، اضطراب و استرس

 

سندروم روده تحریک پذیر به سه دسته تقسیم می‌شود:

    مواردی که در آن، اسهال شکایت غالب است.
    مواردی که در آن، یبوست شکایت غالب است.
    مواردی که در آن، شکایاتی از اسهال و یبوست وجود دارد.

 

درمان سندروم روده تحریک پذیر

پزشکان هنوز درمان قطعی برای این بیماری پیدا نکرده‌اند. با این وجود کنترل رژیم غذایی و استرس معمولاً درد و ناراحتی را برطرف می‌کند. همچنین مصرف بعضی از داروها نیز ممکن است به درمان کمک کند.

رژیم غذایی

در رژیم غذایی خود مقادیر بیشتری فیبر استفاده کنید. وعده‌های غذایی کوچک داشته باشید چرا که وعده‌های غذایی بزرگ باعث ایجاد کرامپ و اسهال می‌شود. اگر کرامپ و اسهال اتفاق افتاد باید سعی شود که چهار یا پنج وعده غذایی کوچک به جای وعده‌های غذایی بزرگ استفاده شود. همچنین از مصرف غذاهایی مانند کلم که باعث ایجاد گاز می‌شوند باید پرهیز کرد.

استرس

پزشک کمک می‌کند تا بتوانید مسائلی که باعث ایجاد استرس شما می‌شوند را پیدا کنید. همچنین به شما روش‌هایی را پیشنهاد می‌کند تا بتوانید استرس را تحت کنترل درآورید.

داروها

پزشک ممکن است برای شما دارو تجویز کند. از جمله این داروها عبارتند از:

    داروهای ضد یبوست
    داروهای ضد اسهال
    داروهای مربوط به افسردگی

نکته مهم آن است که این بیماری درمان جراحی ندارد.

منبع:

www.towliat.com

تعداد بازدید: 1254

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.