بواسیر
بواسیر

بواسیر

هموروئید یا بواسیر ، سیاه رگ های برجسته ای در ناحیه انتهای رکتوم و آنوس (معقد) می باشد. این رگ ها به علت افزایش فشار داخل آن ها برجسته می شوند . این افزایش فشار معمولاً به علت زور زدن زیاد در هنگام اجابت مزاج یا حاملگی (به علت فشار ناشی از بزرگ شدن رحم) اتفاق می افتد.

رگ های برجسته ی هموروئیدی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند.

هموروئید داخلی یا اینترنال :

هموروئید داخلی در داخل رکتوم است و لمس نمی شود. این ها معمولاً بدون درد هستند و معمولاً خود را با خونریزی در هنگام اجابت مزاج نشان می دهند . هموروئیدهای داخلی می توانند از آنوس یا معقد بیرون بزنند.

هموروئید خارجی یا اگسترنال :

هموروئید خارجی در زیر پوست ناحیه معقد واقع شده است .آن ها زمانی که دچار تورم می شوند قابل حس کردن و لمس کردن می باشند . این توده های هموروئیدی می توانند در هنگام اجابت مزاج ایجاد خارش ، درد و خونریزی بنماید . اگر خون در یکی از این رگهای متسعد شده ، لخته شود ایجاد درد بسیار شدیدی می نماید.

علل هموروئید :

هموروئید بسیار شایع است و معمولاً2/1 افراد تا سن 50 سالگی دچار آن می شوند .

علت مهم هموروئید یبوست و زور زدن در حین اجابت مزاج است.

حاملگی و شرایط دیگری مثل بیماری های کبدی مزمن نیز به علت بالا رفتن فشار در سیاه رگ های ناحیه معقد ایجاد هموروئید مینماید .

علائم هموروئید:

شایع ترین علت آن خونریزی است این خونریزی معمولاً روشن و بدون درد است و در سطح خارجی مدفوع یا کاغذ توالت یا به صورت قطره قطره پس از دفع مدفوع رویت میشود این خونریزی معمولاً خود به خود قطع می شود .خونریزی در حین اجابت مزاج به هیچ وجه طبیعی نیست و بیمار بلافاصله باید به پزشک مراجعه نماید.اگر چه هموروئید یکی از علل شایع خونریزی در حین اجابت مزاج است ولی علل دیگری مثل بیماریهای التهابی روده ، تومورها یا عفونت ها می توانند علامت خونریزی باشند .

در چه زمان باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

همانطور که گفته شد ، خونریزی از معقد به هیچ وجه طبیعی نیست و بلافاصله باید با پزشک خود تماس بگیرید .اگر شما داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین و پلاویکس مصرف می کنید خونریزی از معقد بسیار اورژانس است و پزشک بلافاصله باید در جریان قرار بگیرد.

خونریزی از معقد هیچگاه ایجاد درد شکم نمی کند. اگر همزمان با خونریزی از درد شکم هم شکایت داشتید باید به سرعت به پزشک مراجعه نمایید .

مراقبت در منزل

اگر پس از مراجعه به پزشک و انجام رکتوسگیمووسکوپی مشخص شد که علت واقعی خونریزی شما هموروئید است موارد زیر به شما کمک میکند:

    نشستن در لگن آب گرم

    نشستن در لگن آب گرم 3بار در روز به مدت 15 دقیقه به کاهش التهاب ناحیه مقعد کمک میکند.پس از 15 دقیقه ، لطفاً ناحیه مقعد را کاملاً با یک دستمال تمیز خشک کنید.

     تغییر عادات غذایی

    مصرف بیشتر مایعات و فیبر در رژیم غذایی

     ورزش باعث کاهش یبوست و کاهش فشار در رگهای هموروئیدی میشود.

     افرادی که از هموروئید رنج می برند باید بلافاصله پس ازاحساس اجابت مزاج به دستشویی بروند.چون پس از رفع این احساس ، مدفوع در رکتوم میماند و سفت شده و ایجاد یبوست می نماید.

به یاد داشته باشید که مدفوع آبکی باعث التهاب بیشتر و ایجاد عفونت در ناحیه مقعد می نماید لذا مصرف زیاد شل کننده های مدفوعی کار اشتباهی است.

منبع:

http://www.drabbasimedical.com/article_read.php?id=27

تعداد بازدید: 769

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.