افزایش قد
افزایش قد

افزایش قد

در عمل افزایش قد استئوتومی (برش استخوان) در هر دو ساق و یا هردو ران انجام میگیرد و دستگاهی از بیرون (اکسترنال فیکساتور) روی اندام مورد نظر نصب میگردد تا بتدریج با چرخش مهره های دستگاه فضای محل برش افزایش یابد بدن این توانایی را دارد تا در این فضای ایجاد شده بافت جدید را تولید کند و همین اتفاق امکان افزایش طول استخوان را فراهم میکند .سرعت افزایش طول استخوان تقریبا روزی یک میلیمتر میباشد که در طول دوره افزایش متغییر است .عمل افزایش قد توسط اینجانب از مهر سال 1380 آغاز گردیده که در طول این مدت بر روی بیش از دویست نفر از داوطلبین انجام گردیده و نتایج قابل فبولی بدست آمده که بزودی در یکی از مجلات معتبر بین المللی به چاپ خواهد رسید.در ارتباط با این عمل قبل تصمیم گیری به چند نکته مهم باید توجه داشت .

در طول دوره افزایش قد امکان حضور در محل کار وجود ندارد.

در این مدت دستگاه اکسترنال فیکساتور روی هردو ساق و یا ران قرار دارد که بهرحال ایجاد مزاحمت،محدودیت و درد میکند .

معمولا حدود 90% دوره را فرد مجبوراست آنتی بیوتیک استفاده کند.

در تمام طول مدت افزایش باید فیزیوتراپی انجام گیرد.
برای افزایش قد حدود شش سانتیمتر در صورتیکه همه اصول رعایت شود از ابتدا تا انتها معمولا حدود 8-9 ماه طول میکشد تا فرد به وضعیت عادی برگردد .

این عمل به هیج وجه برای افراد سیگاری سودمند نیست و اگر اصرار داشته باشند باید حداقل سه ماه از ترک سیگار گذشته باشد.
اثر پینها روی پوست در خیلی از موارد باقی میماند که بخصوص در خانمها میتواند مهم باشد لذا قبلا توصیه میشود اسکار عمل را در موارد انجام شده مشاهده و بعدا تصمیم قطعی گرفته شود .

 تا حدود هیجده ماه بعد از عمل افزایش قد امکان شرکت در ورزشهای سنگین وجود ندارد .

این امکان وجود دارد که فرد داوطلب با افرادی که قبلا این عمل رو انجام دادند حضورا تماس داشته باشه و تمامی سوالات مورد نظرش رو بپرسد.

نکته قابل توجهی که در طول 12 سال اخیر در ارتباط با این عمل جراحی میتوان ذکر کرد علاقه داوطلبان غیر ایرانی برای افزایش قد در ایران بود که بغیر از اعتمادی که به پزشکان ایرانی نشان میدادند اختلاف قیمت قابل توجه هزینه های این عمل بین ایران و اروپا و آمریکا اهمیت زیادی برای ایجاداین استقبال نقش زیادی دارد.


نتایج 143 مورد افزایش قد تا سال 1387

خلاصه گزارش نتایج 143 مورد افزایش قد تا سال 1387 به عنوان بالاترین آمار گزارش شده در دنیا توسط Springer در تاریخ 10 مرداد 1393 به چاپ رسید.
درعمل جراحی افزایش قد هردو استخوان ساق برش داده میشود و توسط دستگاهی که از بیرون روی هردو ساق نصب میشود این امکان ایجاد میشود که فرد بتواند با پیچاندن تدریجی پیچها  روزانه یک میلیمتر افزایش قد داشته باشد این میزان افزایش در افراد کمی متفاوت است ولی بطور متوسط برای شش سانتیمتر افزایش حدود سه ماه نیاز است که دستگاه (اکسترنال فیکساتور) روی ساق فرد قرار داشته باشد.

بعد اتمام شش سانتیمتر دستگاه در اتاق عمل برداشته میشود و بجای آن از زیر زانو تا بالای مچ پا فایبر گلس که در داخل آن 5 پین قرار دارد گذاشته میشود این فایبرگلس تا زمانیکه به اندازه کافی استخوانسازی صورت نگیرد باقی میماند  که در حالت معمول 3-4 ماه میباشد.

 

نکات مهم:

1-  تغذیه در ترمیم استخوان نقش حیاتی دارد . (مصرف پروتئین ،شیر و میوه و سبزیجات تازه )

2-  پرهیز از انواع دخانیات ،مشروبات الکلی و نوشابه های گاز دار  

3-  انجام منظم حرکات ورزشی تعیین شده در طول دوره افزایش و انجام فیزیوتراپی منظم  

4- در طول دوره افزایش ،هر دو هفته یک بار گرافی کنترل برای اندازه گیری پیشرفت تهیه میشود .

5- در صورتیکه فیزیوتراپیستی به غیر از فرد مورد نظر پزشک معالج بدلیل بعد مسافت انتخاب گردید، باید نتیجه کار مورد تایید و قابل قبول باشد در غیر اینصورت داوطلب متعهد میشود الباقی دوره را در تهران و توسط فرد مورد نظر بگذراند .

6- بعد از ترمیم کامل محل افزایش ،  معمولا نیاز میشود میله های داخلی خارج گردند (یک و نیم تا دوسال بعد از عمل اول).

7- روی پوست افراد بعد از عمل اسکار باقی میماند که شدت آن به میزان افزایش و ژنتیک فرد وابسته است . توصیه میشود برای آشنایی بیشتر باشدت آن وضعیت چند داوطلب مشابه را که سالها قبل عمل کرده اند مشاهده شود .

8- این عمل در سنین بالاتر از 45 سال در خانمها و بالاتر از 55 سال در آقایان توصیه نمیشود.

9- در افرادی که دارای انحراف زانوها میباشند همزمان با این عمل  مشکل برطرف میگردد و متناسب باشدت انحراف مقداری به طول ساق اضافه میگردد

10- در افرادی که از قبل دارای اختلاف طول اندامهای تحتانی نیز میباشند همزمان با انجام این عمل مشکلشان برطرف میگردد.

11- توانایی انجام ورزشهای سنگین معمولا حدود 18 ماه بعداز انجام این عمل امکان پذیر خواهد بود  

12- در طول مدت افزایش فرد در حدی میتواند راه برود (البته با کمک عصا یا واکر) که در انجام امور شخصی خود مستقل باشد اما امکان حضور در محل کار و یا دانشگاه وجود ندارد.

13- استخوانهای ایجادشده در محل افزایش کاملا طبیعی میباشند و نقطه ضعفی برای فرد ایجاد نمیگردد.

14- اصولا افزایش طول استخوانها پروسه ای است که باید طبق دستورالعمل تعیین شده پیش برود ، بخصوص بعد از 4 سانتیمتر افزایش در صورتیکه فیزیوتراپی وورزشهای لازم به میزان کافی انجام نشود   میتواند سرعت پیشرفت را کاهش دهد و درد قابل توجهی به همراه داشته باشد .
ورزش های حین افزایش قد

یکی از نکات مهم برای حصول نتیجه مطلوب، انجام منظم ورزشهایی است که برای فرد داوطلب مشخص شده است . هرچقدر زمان انجام آنها بیشتر باشد معمولا نتیجه بهتری حاصل میگردد.

منبع:

http://www.llci.ir

 

تعداد بازدید: 601

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.