احتمال سکته مجدد پس از کارگذاشتن استنت دارویی تا 7درصد است
احتمال سکته مجدد پس از کارگذاشتن استنت دارویی تا 7درصد است

احتمال سکته مجدد پس از کارگذاشتن استنت دارویی تا 7درصد است

عضو هیات مدیره انجمن علمی آترواسکلروز ایران با بیان اینکه احتمال عود مجدد عارضه گرفتگی عروق پس از کار گذاشتن استنت دارویی بین 5 تا 7 درصد است و با شانس موفقیت درمانی جراحی باز برابری می‌کند، گفت: اگر بسته به شرایط بیمار از استنت غیردارویی استفاده شود، احتمال گرفتگی مجدد عروق قلبی به 20 تا 25 درصد می‌رسد.

دکتر بابک حیدری اقدم با بیان اینکه پنج فاکتور اصلی چربی، فشار و قند خون بالا، استعمال دخانیات و زمینه ارثی در بروز گرفتگی‌های قلبی و عروقی بسیار حائز اهمیت هستند، گفت: راهکارهای درمانی متفاوتی برای درمان مبتلایان به این ناراحتی وجود دارد که تعیین آن تا حدود زیادی بستگی به وضعیت خود بیمار دارد.


وی افزود: درصد گرفتگی محل آن، تعداد رگ‌های درگیر و وجود بیماری قند به همراه آن از جمله عوامل دخیل در انتخاب و بکارگیری روش درمان هستند.
این فوق تخصص اینترونشنال و کاردیولوژی با اشاره به اینکه سه شیوه درمانی پیش روی پزشک قرار دارد، عنوان کرد: نخست درمان داروییِ، دوم آنژیوپلاستی، استنت‌گذاری و یا به قول عامه مردم بالن زدن و گذاشتن فنر و روش سوم نیز جراحی قلب باز است.


وی اضافه کرد: زمانی که بیمار آنژیوگرافی شده و گرفتگی عروق برای وی تشخیص داده شد، باید عواملی که ذکر شد را در کنار یکدیگر قرار داد. علاوه بر آن پزشک به مواردی نظیر اینکه آیا بیمار پیش از این سابقه سکته قلبی و مغزی داشته است یا خیر را نیز بررسی می‌کند.
به گفته حیدری اقدم، برای برخی بیماران انجام دو یا هر سه روش گفته شده کاراست. در این صورت انتخاب شیوه درمان با مشورت بیمار انجام می‌شود.


این متخصص بیماری‌های قلبی عروقی در پاسخ به این پرسش که تا چه میزان احتمال دارد پس از بالن زدن، رگ دچار انسداد مجدد شود، اظهار کرد: دو نوع استنت وجود دارد. یک نوع آن دارویی است که وقتی در قلب کار گذاشته می‌شود، مواد دارویی آن به مرور زمان آزاد شده و مانع از عود مجدد بیماری می‌شود.


وی ادامه داد: احتمال عود مجدد انسداد با وجود این نوع از استنت‌ها در تمام طول عمر بیمار، 5 تا 7 درصد است.
به گفته حیدری اقدم، احتمال بازگشت مجدد بیماری پس از کار گذاشتن استنت‌های غیر دارویی در بیمارانی که مبتلا به دیابت نیز هستند یا اندازه رگشان کوچک است، به 20 تا 25 درصد هم می‌رسد.

منبع:

http://www.drbheidariaghdam.com

تعداد بازدید: 468

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.