داروهای کاهش وزن و امکان تغییر رژیم غذایی
داروهای کاهش وزن و امکان تغییر رژیم غذایی

داروهای کاهش وزن و امکان تغییر رژیم غذایی

3 مهر 1390

خیلی از افراد چاق و آنهایی که از افزایش وزن رنج می‌برند به دنبال داروهایی می‌گردند تا بدون تغییر شیوه تغذیه بتوانند وزن خود را کاهش دهند. در این راه یک گروه از داروها از جذب چربی‌های خورده شده جلوگیری می‌نماید، اما این بدان معنا نیست که شما با خوردن این داروها می‌توانید هر چقدر چربی که مایل بودید، استفاده کنید. بلکه آنچه در این بین ضروری است تغییر رژیم غذایی شما می‌باشد و اتفاقاً مطالعات جدید نشان می‌دهد که صرفاً استفاده از داروهای کاهش دهنده جذب چربی، نمی‌تواند تغییر رژیم غذایی لازم برای درمان چاقی را به همراه داشته باشد.

در مطالعه‌ای که اخیراً در نروژ انجام شده است از گروهی از داروها که مانع جذب چربی غذا در روده می‌باشد، استفاده شده است. هنگام مصرف این نوع دارو توصیه می‌شود میزان مصرف چربی خود را محدود به 30 درصد کالری دریافتی روزانه کنند. مصرف بالای چربی در این افراد خطر اثرات سوء‌گوارشی مانند مدفوع شل، بد بو و بی‌اختیاری را به همراه دارد.

کشف این نوع از داروها مژده بسیار خوبی در درمان چاقی بوده است، ولی این تصور که افراد چاق می‌توانند هر نوع مواد غذایی را بخورند و فقط با استفاده از این نوع داروها علاوه بر لذت از غذاهای پرچرب از افزایش وزن رهایی یابند، یک باور کاملاً نادرست می‌باشد. از طرف دیگر بعضی تصور می‌کنند عوارض این نوع از داروها، به عنوان مثال اسهال پرحجم در صورت استفاده از غذاهای پرچرب، باعث می‌شود افراد به سوی رژیم غذایی کم‌چرب تمایل یافته و کاهش وزن محسوسی را تجربه کنند.

در مطالعه اخیر که بر روی 44 فرد بالغ چاق انجام گرفت اثرات داروهای مانع جذب چربی در دستگاه گوارش روی تغییر شیوه تغذیه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد، کسانی که از این نوع از دارو استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که استفاده نمی‌کنند کمی بیشتر از میانگین توصیه شده (30 درصد از انرژی دریافتی) از چربی دریافت می‌کنند. نتایج این مطالعه حاکی از آن بود آنهایی که از داروهای مانع جذب چربی استفاده می‌کردند به طور متوسط 33 درصد کالری دریافتی روزانه آنها از چربی بود، درحالی که در برابر آن برای افرادی که از دارونما استفاده می‌کردند مصرف چربی روزانه 28درصد بود.

نکته عملی: استفاده از داروهای استاندارد که مانع جذب چربی می‌باشند درمان چاقی را تسهیل می‌نماید. ولی توجه به 2 نکته اساسی را نباید از نظر دور داشت. اول این که استفاده از این نوع از داروها بدون تغییر شیوه زندگی و نوع غذاهای مصرفی موثر نخواهد بود. علاوه بر این استفاده از اثرات جانبی این نوع از داروها نه در درمان چاقی و نه در تغییر شیوه زندگی موثر نمی‌باشد. لذا مهم‌ترین اصل در درمان چاقی تغییر شیوه زندگی و در ادامه در صورت نیاز با تجویز پزشک معالج می‌توان از این نوع از داروها کمک گرفت.

 

 

تعداد بازدید: 1261

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.