پیشگیری از گلوکوم با معاینه منظم سالیانه چشم
پیشگیری از گلوکوم با معاینه منظم سالیانه چشم

پیشگیری از گلوکوم با معاینه منظم سالیانه چشم

پیشگیری از گلوکوم با معاینه منظم سالیانه چشم

یک فوق تخصص قرنیه با بیان اینکه گلوکوم یک بیماری چشمی که با بالا رفتن فشارچشم ایجاد می شود، گفت: گلوکوم مشکل جبران ناپذیری را در چشم ایجاد می کند و بهترین راه برای درمان و پیشگیری معاینه یک نوبت در سال است که در تشخیص زودهنگام کمک بسزایی دارد.

دکتر سید علی میر دهقان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه بیماری گلوکم می تواند در هر سنی دیده شود و محدودیت سنی ندارد، گفت: بیماری گلوکوم به دو صورت بسته و باز بروز می کند که متخصصان با اندازه گیری فاصله میان قرنیه و صلبیه چشم می توانند نوع آن را تشخیص دهند و با لیزر اندازه زاویه چشم را تنظیم کنند.

وی در ادامه افزود: گلوکوم علایم تشخیص خاصی ندارد و این بیماری در دید، به طور مشکل ایجاد نمی کند بلکه دید فرد محدود می شود و اطراف را نمی بیند که به تدریج دید شخص به اصطلاح، لوله تفنگی می شود.

این فوق تخصص قرنیه گفت: بیماری به مرور عصب چشم را از بین می برد که قابل بازگشت نیست و تشخیص و درمان به موقع با دارو و عمل جراحی، بهترین راه برای جلوگیری از محدود شدن دید شخص است.

میر دهقان با بیان اینکه عوامل زیادی می تواند بر ایجاد گلوکوم چشم تاثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: عواملی مانند سابقه خانوادگی، فشار خون بالا، سوختگی، ضرب دیدگی، حساسیت فصلی و قطره کورتون باعث بالا رفتن فشار چشم می شود که با تشخیص به موقع پزشک و مصرف دارو می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی  در پایان تصریح کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی بیماری گلوکوم هستند، بیش از دیگر افراد در معرض ابتلا به ان عارضه قرار دارند و توصیه می شود به طور مرتب، سالیانه یک نوبت برای اندازه گیری فشار چشم معاینه  شوند.

منبع:

http://tums.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=15025

تعداد بازدید: 584

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.