خونریزی رحمی - لکه بینی
خونریزی رحمی - لکه بینی

خونریزی رحمی - لکه بینی

 پریود نرمال هر 35-21 روز رخ می دهد ، در زمانی که لایه های داخلی رحم ریزش می یابند.بیشتر خانم ها ، حداقل یک بار در طول زندگی خود ، خونریزی  رحمی غیر طبیعی  را تجربه می کنند.بیشترین زمانی که آنها این بیماری را دارند ، حین دو سال اول پریود شدن و نیز دو تا سه سال قبل از یائسه شدن است.
 
چگونه بدانید که خونریزی رحمی شما غیر طبیعی است ؟

شما ممکن است که دچار این بیماری باشید اگر که میزان تعویض نوار بهداشتی یا تامپون شما بیشتر از یک تا دو عدد در هر ساعت باشد.

خونریزی رحمی همیشه وقتی غیر طبیعی محسوب می شود که :

 •     خونریزی بین پریود ها رخ دهد
 •     خونریزی متعاقب رابطه جنسی رخ دهد
 •     لکه بینی در هر زمانی حین سیکل قاعدگی داشته باشید
 •     خونریزی سنگین تر از حد معمول است یا بیشتر از حد معمول طول می کشد
 •     خونریزی پس از یائسگی رخ دهد

بعضی خانم ها نگران لخته ها در جریان خون قاعدگی خود هستند . در بیشتر موارد ، این لخته ها چه قرمز رنگ ویا قهوه ای باشند ، نرمال محسوب می شوند . اینها جزئی از بافت آندومتر ( لایه داخلی رحم ) هستند که در جریان قاعدگی ریزش می یابند .
 
علل بیماری


علت این بیماری اغلب بر اثر اختلالات تعادل هورمونها در افراد تازه به بلوغ رسیده و یا در خانم های نزدیک سن یائسگی است. پریود اغلب در این زمانها ، نا مرتب یا سنگین است. بسته به میزان سطوح هورمون ها ، تخمک گذاری ممکن است وجود داشته باشد و یا نه .
علت شایع دیگر خونریزی غیر طبیعی رحمی ، فیبروم رحم است.
سایر علل آن شامل :

 •     پولیپ های دهانه رحم ویا آندومتر
 •     عفونت های رحم ویا سرویکس
 •     حاملگی
 •     حاملگی خارج رحمی
 •     سقط جنین
 •     کیست تخمدان
 •     سرطان رحم ، سرویکس ویا واژن
 •     مشکلات در رابطه با روش های جلو گیری مثل دستگاه داخل رحمی و نیز قرص

نکته مهم :

اگر شما باردار و یا یائسه باشید به محض داشتن هر نوع لکه بینی ویا خونریزی رحمی سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.
در خانم هایی که با وجود دستگاه داخل رحمی خونریزی دارند ، پزشک ابتدا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از قبیل ایبوپروفن و یا مفنامیک اسید تجویز می کند و اگر با این داروها مشکل حل نشد ، در درجه بعد خارج کردن دستگاه را مد نظر قرار می دهد.
لازم به در نظر داشتن این موضوع است که علت حدود 5-10 % خونریزی افراد تازه به بلوغ رسیده ، بیماری خونی فون ویلبراند است . بیماران علاوه بر خونریزی رحمی اغلب دچار خونریزی از بینی و کبودی های بدن و وجود خون در  مدفوع هستند .
 
تشخیص بیماری

برای پیدا کردن علت بیماری ، پزشک از شما سئوالاتی درباره سابقه شخصی و خانوادگی بیماریها می کند.شما ممکن است که در موارد زیر سئوال شوید :

 •    بیماری های گذشته و حال
 •    استفاده از داروها
 •    استفاده از قرص جلوگیری
 •    وجود دستگاه داخل رحمی
 •   تغییرات وزن و خورد و خوراک و سطح استرس

پزشک در مورد طول و فواصل سیکل های قاعدگی از شما سئوال می کند .

معاینه کامل فیزیکی از سراسر بدن و معاینه تیروئید و سپس معاینه لگنی خواهید داشت . در حین انجام معاینه لگنی ، پزشک از شما تست پاپ اسمیر بعمل می آورد.
پزشک برای شما یک سری آزمایشات خونی ( شمارش کامل سلول های خونی برای یافت کم خونی احتمالی ) و نیز شمارش پلاکت خونی وسایر آزمایشات انعقاد خون ممکن است با توجه به سن فرد و وجود سایر علائم در معاینه فیزیکی درخواست شوند .
سونوگرافی از رحم و تخمدانها  - اغلب برای تعیین علت بیماری از قبیل فیبروم رحم ، آدنومیوز رحم ، ویا کیست های تخمدان انجام می شود.
بیوپس آندومتر ( عمل تکه برداری بافتی از لایه داخلی رحم )  ویا دیلاتاسیون و کورتاژ و نیز هیستروسکوپی ممکن است که برای تشخیص قطعی بیماری بخصوص در خانم های 40 ساله و بالاتر بکار روند .
 
روش های درمانی     

بسته به سن شما و علت بیماری و تمایل شما به بچه دار شدن در آینده ، متفاوتند .
 
داروها – قرص های ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل بروفن و ناپروکسن اغلب برای کاهش میزان خونریزی شدید رحمی بکار می روند.
هورمون ها – آنها می توانند بعضی از فرم های خونریزی غیر طبیعی را مداوا کنند ولی ممکن است چند ماه طول بکشد تا اثر آنها ظاهر شود. نوع این هورمون ها بسته به اینکه تمایل به بچه دار شدن دارید یا خیر متفاوت است.هورمون ها به فرم قرص جلوگیری از بارداری خوراکی ویا هورمون پروژسترون  ویا اخیرا یک نوع دستگاه داخل رحمی هورمون دار بنام میرنا (Mirena )
قرص های آهن – در مواردی که فرد در در اثر خونریزی های طولانی ویا شدید رحمی ، دچار کم خونی شده باشد مفیدند.
جراحی – شامل عمل هیسترکتومی ( خارج کردن رحم ) که روش قطعی برای درمان خون ریزی غیر طبیعی در خانم هایی است که به روش های دیگر پاسخ نداده اند و نیز مایل به بچه دار شدن نیستند.

نتیجه گیری : اگر شما خونریزی غیر طبیعی رحم دارید ، حتما به پزشک مراجعه کنید و پیش خود فرض ننمائید که مثلا من بدلیل شروع یائسگی دچار این خونریزی ها شده ام . این خونریزی ها علل مختلفی دارند و هیچ راهی برای تشخیص اینکه آنها طبیعی هستند یا غیر طبیعی ، بدون مراجعه به پزشک وجود ندارند و در اغلب موارد بطور موفقیت آمیزی توسط پزشک درمان می شوند.

منبع:

http://www.drlotfizad.com

تعداد بازدید: 1325

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.