توضیحات دکتر ترانه همتاپور درباره مزایا و خطرات سزارین
توضیحات دکتر ترانه همتاپور درباره مزایا و خطرات سزارین

توضیحات دکتر ترانه همتاپور درباره مزایا و خطرات سزارین

توضیحات دکتر ترانه همتاپور درباره مزایا و خطرات سزارین
در صورتی که بارداری و زایمان عارضه‌ای را به همراه نداشته باشند، زایمان طبیعی ایمن‌تر از سزارین خواهد بود. این مسئله در مورد بارداری فعلی شما صدق می‌کند و ممکن است بارداری بعدی شرایط دیگری داشته باشد. زایمان طبیعی برای بارداری بعدی شما نیز بهتر است.

همه‌ی جراحی‌ها دارای ریسک هستند. سزارین یک جراحی عمده در نواحی شکم و لگن بوده و احتمال وجود مشکل در این جراحی وجود دارد. با این وجود در صورتی که سزارین از پیش برنامه‌ریزی شده باشد، عملی رایج و ایمن است. در برخی موارد سزارین برای نجات جان مادر یا فرزند امری ضروری است. در این موارد، سزارین بی‌خطرترین گزینه خواهد بود.
سلامت عمومی و سبک زندگی شما در تصمیم‌گیری نقش خواهند داشت. در صورتی که موارد زیر شامل حال شما می‌شود، احتمال بروز عوارض پس از سزارین بیشتر خواهد بود:
•    اضافه وزن
•    سابقه‌ی انجام سزارین
•    وجود مشکل پزشکی، مانند بیماری قلبی
 

خطرات سزارین
درد
پس از عمل برای مدتی احساس درد خواهید داشت. دوره‌ی ریکاوری سزارین نیز طولانی‌تر از زایمان طبیعی است. گرچه برای کاهش درد برای‌تان مسکن تجویز خواهد شد، اما درد فعالیت‌های روزمره‌ی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
عفونت
قبل از انجام عمل، به شما آنتی‌بیوتیک داده خواهد شد تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند. صرف نظر از این موضوع، عفونت امری رایج بین خانم‌هایی است که از سزارین استفاده می‌کنند.
لخته شدن خون
هر نوع جراحی‌ احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. این مسئله وابسته محل قرار گرفتن لخته می‌تواند مشکلی جدی باشد.
چسبندگی

سزارین احتمال ایجاد چسبندگی را نیز افزایش می‌دهد. این عارضه به معنای به وجود آمدن رشته‌هایی از بافت اسکار است که می‌توانند اندام‌های شکمی شما را به یک‌دیگر بچسبانند.
 

تأثیرات داروهای بی‌حسی
اغلب عمل‌های سزارین به کمک داروهای بی‌حسی اپی‌دورال یا نخاعی انجام می‌شوند تا ناحیه شکم بی‌حس گردد. گرچه این نوع بی‌حسی بی‌خطرتر از بی‌هوشی عمومی است، اما می‌تواند مشکلاتی مانند سر درد شدید و آسیب دیدن عصب‌ها را به همراه داشته باشد.
 

خطرات سزارین برای کودک
سزارین احتمالاً برای کودک خطری نخواهد داشت، اما برخی از کودکان دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. این مسئله معمولاً مشکلی جدی نخواهد بود، با این وجود بعضی از نوزادان نیاز به مراقبت‌های ویژه خواهند داشت.
 

مزایای سزارین
سزارینی که از پیش برنامه‌ریزی شده باشد به شما این امکان را می‌دهد که زمان تولد کودک خود را بدانید. با سزارین دیگر دچار انقباضات زایمان و درد در ناحیه‌ی پرینئوم (بین مقعد و واژن) نخواهید شد. سزارین همچنین می‌تواند از احتمال بروز موارد زیر بکاهد:
•    درد ناحیه شکم و درد ناشی از کبودی و بخیه در پرینئوم
•    خون‌ریزی شدید پس از زایمان
•    دفع ناخودآگاه ادرار پس از عطسه یا سرفه کردن

تعداد بازدید: 962

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.