تاثیر ویتامین A بر سلامت پوست
تاثیر ویتامین A بر سلامت پوست

تاثیر ویتامین A بر سلامت پوست

تاثیر ویتامین A بر سلامت پوست

مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، یکی از راه‌های موثر برای درمان مشکلات پوستی مختلف و حفظ زیبایی و شادابی پوست است. دکتر پژمان مباشر، متخصص پوست، مو و لیزر در این باره می‌گوید:‌ «مثلا ویتامین A یا رتینول یکی از ویتامین‌های بسیار مفید برای حفظ سلامت پوست است. سال‌ها است که رتینوئیدهای مصنوعی به‌عنوان درمان آکنه شدید و بیماری پسوریازیس یا داءالصدف مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

این عضو مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادین دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید می‌کند که ویتامین A باعث افزایش سلول‌های لایه خارجی پوست یا اپیدرم می‌شود.

دکتر مباشر می‌گوید: «این ویتامین باعث افزایش فاکتور رشد درم یا لایه میانی پوست در کنار کاهش و مهار فعالیت غدد سباسه در پوست هم می‌شود. به‌علاوه، ویتامین A می‌تواند فعالیت باکتری‌های مولد آکنه را هم از سطح پوست کم بکند.» این متخصص پوست به این نکته هم اشاره‌ای داشت که از آنجا که این ویتامین باعث افزایش تقسیم سلولی در پوست می‌شود، از این طرق می‌تواند مهار تشکیل کومدون در بیماری آکنه را در پی داشته باشد.

وی همچنین می‌افزاید: «کاهش سطح ویتامین A در بدن، پوسته‌پوسته و ضخیم شدن پوست را در پی خواهد داشت. ضمن اینکه این کمبود، کاهش ترشح مخاطی را هم به دنبال دارد.»

داشتن پوست زبر و خشک، از علایم کمبود ویتامین A در بدن است. این ویتامین یا پیش‌ساز آن در بدن، در بسیاری از مواد غذایی مانند روغن کبد ماهی، جگر، خامه و کره شیر گاو، هویج، اسفناج، تخم‌مرغ و پنیر پیدا می‌شود.

دکتر مباشر در پایان این گفتگو، گفت‌: «مصرف بیش از حد ویتامین A مانند کمبود آن برای بدن خطرناک است. حالت تهوع، بی‌قراری، بی‌اشتهایی، استفراغ، تاری دید، سردرد، ریش مو، درد عضلانی یا دردهای شکمی، جزو علایم مسمومیت در اثر مصرف بیش از اندازه ویتامین A هستند. به همین دلیل هم مکمل‌های این ویتامین حتما باید زیر نظر پزشک متخصص، مصرف بشوند.»

منبع:

http://www.irinn.ir

تعداد بازدید: 449

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.