اهمیت مصرف صبحانه در سلامت کودکان
اهمیت مصرف صبحانه در سلامت کودکان

اهمیت مصرف صبحانه در سلامت کودکان

31 تیر 1394

این توصیه که "صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است" برای بسیاری از ما آشنا است؛ درواقع صبحانه یک شاه وعده به حساب می آید و کسانیکه این شاه وعده را در برنامه روزانه خود می گنجانند از سلامت بیشتری بهره مند هستند. این موضوع در کودکان به دلایل مرتبط با رشد و تکامل آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اخیراً نیز مطالعه ای اروپایی نشان داده است که انتخاب روزانه ی نوع درستی از صبحانه می تواند اثر مستقیمی بر وزن و سلامت کلی کودکان داشته باشد.
مطالعه ای که به تازگی در مجله International Journal of Food Science and Nutrition به چاپ رسیده است به بررسی اهمیت انتخاب های غذایی صبحانه در سلامت کودکان و ارتباط بین خوردن صبحانه با نمایه توده بدن(BMI)  به عنوان شاخصی از وزن سالم، پرداخته است.
محققین به بررسی 1558 کودک با دامنه سنی 4 تا 8 سال پرداختند و ارتباط بین مصرف صبحانه و کیفیت رژیم غذایی کودکان و فاکتورهای خطر قلبی- متابولیکی مورد بررسی قرار گرفت.
محققین اظهار داشتند که در میان دختران، آن دسته از کودکانی که صبحانه را به صورت روزانه دریافت می کردند به طور میانگین امتیاز کمتری از BMI داشتند. همچنین کلسترول بالای خون و فشار خون دیاستولیک نیز در آنها کمتر بود که این نتیجه بدون در نظر گرفتن سطوح فعالیت بدنی و BMI والدین آنها بود. به علاوه درمیان دختران و پسرانی که به طور منظم صبحانه دریافت می کردند، غلات صبحانه در مقایسه با دیگر جایگزین ها، مغذی ترین انتخاب شناخته شد. کودکانی که از محصولات فرایند شده و شیرینی جات برای صبحانه استفاده کرده بودند، کمترین پروفایل مطلوب تغذیه ای را داشتند.
نکته عملی: نتایج مطالعه حاکی از مزایای بیشمار مصرف روزانه صبحانه کامل در کودکان می باشد لذا توصیه به آموزش والدین و کودکان می شود تا انتخاب های درستی برای صبحانه داشته باشند و دراین راستا از مصرف بیشتر فیبرها و ریزمغذی ها همزمان با کاهش دریافت چربی و قند اطمینان حاصل شود.

منبع:

Stalo Papoutsou, et al, “The combination of daily breakfast consumption and optimal breakfast choices in childhood is an important public health message” International Journal of Food Sciences and Nutrition, 2014.
 

تعداد بازدید: 833

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.