نکاتی در مورد خواب
نکاتی در مورد خواب

نکاتی در مورد خواب

اختلال خواب

بدن انسان به طور عادی به هشت ساعت خواب نیاز دارد. مسئله اختلال در خوابیدن تنها مسئله ی آزاردهنده نیست، بلکه می تواند به مغز شما هم آسیب وارد کند. خوابیدن کمتر از هشت ساعت می تواند عملکرد شناختی و قابلیت شما در پردازش اطلاعات را برای روز بعد کاهش دهد.

یکی از کار کردهای خواب، پاک کردن تمام داده ها و اطلاعات زاید شناختی از مغز شما در پایان روز است، بنابراین کم بودن میزان خواب یا عادت به نخوابیدن می تواند مشکلات جدی برای حافظه شما به همراه داشته باشد.

به جای تلاش برای خوابیدن تا بعد از ظهر در روز تعطیل، سعی کنید ساعت خواب بدن تان را به ساعت طبیعی خواب یعنی هشت ساعت نزدیک کنید.

داشتن یک الگوی خواب مناسب بیشترین مزیت را برای بدن شما دارد، در واقع این کار باعث می شود ساعت بدن تان همیشه در وضعیت متعادلی باشد.


ایا در محل جدید بی خواب میشوید

به نظر می رسد که در زمان خوابیدن در محل ناشناس، یکی از نیمکره های مغز بیدار مانده و به نگهبانی می پردازد زیرا بیش از حد معمول احساس خطر می کند. در دنیای وحش حیواناتی مانند نهنگ ها، دلفین ها و برخی پرندگان با یک نیمکره مغزی هوشیار می خوابند اما همیشه تصور می شد که هر دو نیمکره مغز انسان در زمان خواب غیر فعال می شوند.  اکنون تحقیقات جدید محققان نشان داده  که یک نیمکره مغز انسان بطور ناخودآگاه در محیط های ناشناس هوشیار تر باقی می ماند.  اگر چه اکنون این پدیده شامل خواب ناراحت در اتاق یک هتل است اما در گذشته احتمالا” یک انطباق تکاملی مهم بوده است. دانشمندان دریافتند که در شب اول، یک شبکه خاص در نیمکره چب مغز نسبت به نیمکره راست بویژه در زمان خواب عمیق هوشیار تر باقی ماند. بخش چپ مغز واکنش بیشتری به صداها نشان می دهد.


نباید با عصبانیت به خواب بروید

 عصبانیت برای همه ما پیش آمده است. پزشکان معتقدند وقتی عصبانی هستیم نباید به رختخواب برویم.  چرا که در این حالت رهایی و خلاص شدن از احساسات منفی و عصبانیت را دشوارتر می کند  و فراموش کردن بحث و جدل های شدید و احساسات منفی پیش از رفتن به خواب دشوار است. دانشمندان تاکید کردند، خوابیدن با خاطرات غم انگیز فراموش کردن آنها را سخت و دشوار می کند، چرا که این احساسات در طول مدت خواب، در سراسر مغز انسان منتشر خواهد شد.

منبع:

http://www.zakerinfc.com

تعداد بازدید: 242

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.