لامینیت یا ونیرهای دندانی چه هستند؟
لامینیت یا ونیرهای دندانی چه هستند؟

لامینیت یا ونیرهای دندانی چه هستند؟

 لامینیت یا ونیرهای دندانی چه هستند؟

انواع لامینیت های دندانی:
این لایه نازک می تواند به دو صورت با دو مواد خاص روی سطح بیرونی دندان ساخته شده و باند شود.
1- ونیر یا لامینیت کامپوزیتی دندانی در این نوع ونیر دندانپزشک توسط مواد پر کردنی همرنگ دندان باکیفیت در مدت زمان طولانی که مستقیماً روی دندان های بیمار کار می کند. متناسب باشکل و فرم صورت ونیر را با هماهنگی سایر دندان ها با مهارت و تجربه خود می سازد که اصطلاحاً به عنوان ردیف کردن دندان ها در یک جلسه مطرح می شود در این نوع ونیر بهداشت دهانی بیمار اهمیت اهمیت خاصی دارد چرا که یکی از مهم ترین موارد شکست لامینیت ها در کوتاه مدت خواهد بود که منجر به ایجاد لکه تغییر رنگ و پوسیدگی ثانویه خواهد شد. یکی دیگر از دلایل شکست این نوع لامینیت ها مصرف نکردن مواد کامپوزیتی مرغوب است.

2- ونیر یا لامینیت پرسلنی ( چینی یا سرامیکی ) دندانی: این نوع ونیر از جنس پرسلن یا سرامیک است که توسط باندینگ های خاص روی دندان تراش خورده توسط دندانپزشک ماهر و با تجربه باند می شود.
دندانپزشک با تراش جزئی روی دندان و قالب گیری آن را به لابراتور مخصوص منتقل می کند و در آنجا لامینیت ساخته شده و به مطب ارجاع می گردد. تجربه و مهارت دندانپزشک و تکنسین لابراتور اهمیت خاصی در موفقت ابن نوع لامینیت دارد. از مزایای لامینیت های پرسلنی دندانی نمای طبیعی و زیبایی است که این نوع لامینیت به علت انعکاس صحیح نور به دندان می دهد و یکی دیگر از مزایای آنها این است که به علت داشتن سطح بسیار صیقلی در برابر لک پذیری مقاوم هستند و اگر صحیح به کار گرفته شوند. امکان ایجاد لکه توسط سیگار، چای و قهوه را به حدافل می رسانند.

 

موارد مصرف لامینیت ها را می توان به شرح زیر نام برد:
1- مواقعی که دندان ها دارای تغییر رنگ عمیق هستند و نمای نازیبایی به بیمار می دهند. مثل تغییر رنگ ناشی از فلوروزیس، ضربه به دندان و دندان دارای عصب کشی ناقص و مصرف تتراسیکلین.
2- در مواردی که دندان ها دارای ترک خوردگی سایش و حتی شکستگی لبه دندانی هستند.
3- هنگامی که بخواهیم فاصله بین دندان ها را ببندیم.

4- هنگامی که بیمار تمایل به تصحیح خط لبخند (smile design ) خود داشته باشد.
5- در درمان نامرتبی جزئی دندان های قدامی در موارد خاص نیز به کارگیری لامینیت ها موثر هستند.
باید توجه داشت در بعضی موارد خاص لامینیت ها به غیر از مسئله زیبایی به عنوان یک طرح درمان یا راه کاری درمانی مطرح می شوند. در این موارد جنبه درمانی آنها بیشتر مورد توجه است تا مسئله زیبایی مثلاً گاهی ساییدگی سطح بیرونی دندان که منجر به حساسیت دندان ها می شود با استفاده از لامینیت ها کاملاً بر طرف می گردد.

 

موارد عدم مصرف لامینیت های دندانی عبارتند از:
1- در بیمارانی که عادت جویدنی خاص مثل براکسیزم و دندان قروچی دارند.
2- دندان نا سالم و بیمار نمی تواند انتخاب مناسب و صحیحی برای لامینیت باشد به طور مثال دندان با مشکل لثه یا دندان با حجم زیاد پوسیدگی ابتدا باید مشکل دندان حل شود سپس به دنبال درمان لامینیت ها باشیم.
3- لامینیت دندانی باید به سطح مینایی دندان باند شود که در این صورت نتیجه خوبی خواهد داشت در مواردی که سایش شدید مینا داریم. لامینیت انتخاب درستی نخواهد بود هنگامی که برای بیمار لامینیت کار می شود باید بیمار برای نگهداری بهتر لامینیت ها ملاحظات ویژه را انجام دهد.

- رعایت بهداشت صحیح و داشتن بهداشت دهانی مناسب یکی از بهترین اصول حفظ لامینیتهاست. از دندانپزشک باید نحوه صحیح مسواک زدن ورعایت اصول بهداشتی را بپرسید و از خمیر داندان هایی که فلوارید زیاد دارند استفاده کنید.
- از وارد کردن نیروهای شدید به لامینیت ها باید خودداری شود. از جویدن ناخن، یخ، تخمه و دیگر مواد سخت دوری کنید.
- از دندان قروچه خودداری کنید و به درمان آن بپردازید.
- ترجیحاً از مواد غذایی رنگ دار کمتر مصرف کنید

 

از معایب لامینیت های دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* لامینیت ها مستعد شکستگی و کنده شدن هستند در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا ترمیم یا جایگزین شود. اگر لامینیت کنده شد باید داخل دستمال تمیز بدون فشار استرس به دندانپزشک ارجاع شود تا در صورت امکان دوباره به کار گرفته شود ترس لفتادن لامینیت، از مشکلات اصلی بیماران است که در صورت رعایت یک سری اصول اولیه آن هم بر طرف می شود.

* در این تکنیک، دیگر نمی توان دندان ها را به حالت اول برگرداند چون دندان ها ممکن است تراش داده شوند ولی در اکثر موارد به علت نمای بسیار زیبایی که به دندان ها می دهد، خود بیمار نیز شکل اولیه خود را فراموش می کند و دیگر حتی به برگرداندن دندان ها به شکل اول هم فکر نمی کند. در این موارد مسئله زیبایی برای بیمار بسیار مهم تر است باید بدانیم در اکثر موارد لامینیت ها با ایجاد نمای طبیعی و بسیار زیبا روی دندان ها و حتی صورت بیمار شرایط خاص زندگی را برای بیماران فراهم می کنند و بیمار آنها را جزو دندانی خود می داند و حتی فراموش می کند که لامینیت ها در دهان خود دارد.

 

آیا می دانید لبخند زیبا به شما اعتماد به نفس زیادی می دهد؟
یکی از متدهای جدید و پیشرفته دندانپزشکی زیبایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است لامینیتی ها یا ونیرهای دندانی هستند که زیبایی خاص و طبیعی به دندان های قدامی می دهند با کمک آنها می توان طرح خنده ایده آل و قابل قبولی ( یا اصطلاحا هنر پیشه ای ) برای بیمار واجد شرایط ایجاد کرد. خیلی از مراجعان تمایل دارند در مورد لامینیت های دندانی اطلاعات بیشتری کسب کنند و در مورد آنها بیشتر بدانند که لامینیت یا ونیر چیست و چه مواقعی به کار می روند و مزایا و معایب آنها چیست لامینیت یا ونیر دندانی لایه بسیار نازک صدفی است که به سطح خارجی و بیرونی دندان چسبانده و باند می شود و نمای زیبایی به دندان می دهد به طوری که دندان ها کاملاً طبیعی و شفاف به نظر می رسند لامینیت ها معمولاً توسط دندانپزشک به عنوان راه کاری جهت ایجاد زیبایی دندانی به کار می رود همان طور که مطلع هستید دندان طبیعی از 3 قسمت مینا و عاج و قسمت پالپ ( بافت زنده ) تشکیل شده است مینای دندانی همانند شیشه، اطراف عاج را که قسمت اعظم بافت دندانی را تشکیل می دهد پوشانده است.اگر به هر دلیلی سایش، تغییر رنگ، شکستگی یا بدفرمی جزئی دندان ها بخواهیم روی آنها ونیر بگذاریم سطح مینایی ندان در بعضی مواقع تا حدی برداشته می شود و روی آن ونیر چسبانده می شود و در این حالت لامینیت نمای طبیعی، شفاف و زیبایی به دندان مشکل دار می دهد.

 

مشاوره و ویزیت رایگان برای ایمپلنت و زیبایی
آیا می دانید وقتی یکی از دندان های شما کج یا بدرنگاست و پایین دندان هایتان فاصله وجود دارد، هنگام مواجهه با افراد، به جای این که به کل صورت شما توجه کنند فقط به آن نقطه خاص در لبخند توجه می کنند؟

افراد زیادی وجود دارند که به دلایل مختلف، دارای مشکلاتی در دهان و دندان خود هستند بسیاری از این افراد با توجه به مشکلاتی که هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و حضور در جلسات اجتماعی دارند، خواهان درمانی برای وضعیت موجود خود هستند امروزه با وجود درمان های زیبایی در مورد دندان، امکان بازسازی کامل دهان برای این افراد وجود دارد در این فرآیند تمامی دندان هایی که امکان حفظ آنها وجود نداردخارج شده و دندان هایی را که می توان نگهداری کرد، درمان و ترمیم کرده و دندان های از دست رفته نیز، جایگزین می شوند.


با تیرگی لثه در اطراف دندان ها خداحافظی کنید
روکش ها به طور معمول دارای یک هسته مرکزی فلزی که می تواند یک فلز قیمتی مانند طلا، نیمه قیمتی مانند آلیاژی از طلا یا غیر قیمتی باشد. هستند که روی آن با چینی پخته شده همرنگ دندان پوشیده شده است. ایراد این روکش ها در دندان های جلو نیازمندی آن به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن، به علت سایه فلز ازورای لایه نازک چینی و لبه تیره رنگ آن در قسمت لثه و تغییر رنگ لثه است اما شما می توانید با استفاده از روکش زیر کونیم این مشکل را نیز برطرف کنید

 

روکش های تمام سرامیکی زیر کنیا و تمام چینی (لامینیت)
زیر کونیوم یکی از قدیمی ترین و فراوان ترین عناصر در کره خاکی است. این ماده درجه یک با موفقیت در پیوند اعضای مصنوعی در رشته های پزشکی در دهه های گذشته استفاده شده و اکنون در صنعت داندانسازی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای روکش هایی که با این ماده ساخته می شوند شفاف بودن، بدون حاشیه های سیاه و سازگاری عالی با بدن است.

منبع:

http://smilingdentistry.blogfa.com

تعداد بازدید: 584

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.