جراحی ‌ بینی‌ ( رینوپلاستی )
جراحی ‌ بینی‌ ( رینوپلاستی )

جراحی ‌ بینی‌ ( رینوپلاستی )

لغت Rhino یعنی بینی، plast یعنی شکل دادن و اصلاح کردن. پس رینوپلاستی به مفهوم اصلاح بد شکلی و ناهنجاری بینی می باشد که از آن به تعبیرهای مختلف از جمله : جراحی بینی - جراحی زیبائی بینی - جراحی پلاستیک بینی- کوچک کردن بینی و... نام برده می شود. از نظر دکتر منافی کسانی که بدشکلی بینی اعم از بزرگی بینی، انحراف ظاهر بینی، عدم تقارن بینی، عدم تناسب بینی، مشکلات انسدادی بینی، ناهنجاریهای مادرزادی یا جراحی و هر علت دیگری دارند و از آن گله مند هستند می توانند تحت عمل جراحی رینوپلاستی، یا جراحی زیبائی بینی قرار گیرند.

جراحی زیبائی بینی به مفهوم کوچک کردن صرف بینی به هر قیمتی نیست. از نظر علمی  در خانم ها کوچک کردن و متناسب کردن بینی (Reduction Rhinoplasty)یک هدف نهائی است در حالیکه در مردان و کسانیکه بینی گوشتی و پوست ضخیم دارند ایجاد تناسب هدف غائی است هر چند در متناسب سازی نیز بعضی قسمت ها کوچک و بعضی قسمت ها تغییر و حتی ممکن است تقویت شوند.(Balancing Rhinoplasty)

از هنگامی که اولین عمل رینوپلاستی مدرن انجام شد حدود 130 سال می گذرد. در طی این مدت این عمل جراحی توفیقات زیادی داشته است و همواره بسوی تکامل رفته است این پیشرفت در سه دهه گذشته بسیار پر شتاب بوده و از حدود بیست سال گذشته که تکنیک Open کم کم جای روش  closeرا گرفته است با این روش میزان دقت و کمال (perfection) و آگاهی از نتیجه  (predictability ) بیشتر شده و میزان نیاز به رتوش و جراحیهای ثانویه کمتر شده است.

در مقطعی جراحی رینوپلاستی به خصوص در کشور ما به بیراهه رفت و برخی از جراحانی که به سبک قدیمی عمل می کردند به طرف هر چه کوچک تر کردن بینی رفتند که در یک فاصله حدود 10 ساله نتایج نه چندان جالب آن به شکل بینی های بسیار کوتاه و کوچک و نامتناسب با صورت بروز کرد که اکثریت آنها متقاضی اصلاح نقیصه و رفع ایراد بینی شان می باشند که بسیار هم سخت و مشکل می باشد.

این فرم جراحی که در چند ماه اول به دلیل ورم ظاهر قابل قبولی دارند با گذشت چند سال ناهنجاریهای خود را به شکل هایی که توضیح داده شد نشان می دهند، به خصوص در بینی های گوشتی و با پوست ضخیم این ناهمگونی و ناهنجاریها بیشتر خود نمایی می کنند.

کوچک کردن افراطی و تغییر شکل بنیادی که یک بینی زیادی جراحی شده با زوایای تیز در چهره یک فرد شرقی ایجاد می کند و که به آن facial incongruity گفته می شود امروزه در محافل علمی قابل قبول نیست و اکثر بیماران و هموطنانی که از اروپا و امریکا و کانادا و... برای عمل جراحی زیبائی بینی مراجعه می کنند و نیز افراد با تحصیلات بالا و خانواده های معتبر امروز طالب بینی هایی هستند که رفع عیب شود، در حد حفظ فرم طبیعی و تنفس قابل قبول تقاضا دارند که بینی غیر عملی و جراحی نشده به نظر بیاید و خوشبختانه دیگر بینی های که از همه طرف بریده و ناقص می باشند و به شکل افراطی کوچک شده اند به شدت در حال کاهش می باشند و طرفداران خود را از دست داده و می دهند. امروزه تعداد افرادی که دوست دارند بینی خیلی کوچک و سر بالا یا حالت قوس دار وسرسره ای داشته باشند شاید به نسبت   رسیده است.

اینجانب اطلاع دارم که تعداد بسیار زیادی از بیماران اینجانب که ازدواج کرده اند هنوز همسرشان و خانواده همسرشان هم از عمل بینی یا جاهای دیگر صورتشان اطلاع ندارند و افرادی که سابقه عمل شان را ابراز نمی کنند می توانند مطمئن باشند که آثار و ردپای نگران کننده ای از عمل جراحی در صورت و بدنشان باقی نمانده است.

این هوشیاری و افزایش آگاهی بیماران نوید ایجاد بینی های با تناسب بیشتر با چهره افراد، حفظ تنفس و عملکرد تنفسی و بویایی طبیعی و پرهیز از مصنوعی شدن بینی و چهره بیماران را می دهد.

البته ناگفته نماند هنوز هم کوچک کردن بقاعده بینی در حد اعتدال به خصوص در بینی های بزرگ یک هدف اساسی است ولی روشهای کوچک کردن رادیکال و افراطی که از همه قسمت های بینی از جمله استخوان ها و غضروف های وسط و نوک بینی و سوراخهای بینی بریده و برداشته و حذف می شد و تعداد جراحانی که به این روشها رو آورده بودند به شدت در حال کاهش و تعدیل شدن می باشد. با این اعتدال می توان روشهای استاندارد ایرانی را به دنیا معرفی نمود و از اعتبار و نام و توان جراحان پلاستیک ایرانی دفاع کرد.

دکتر منافی همواره واقعیت ها را با بیماران رینوپلاستی خود مطرح می کند و همانطوریکه واقع بینی بینی بیمارنشان را چک می کند در حد منطقی به این مراجعین قول بهبودی می دهد و قول های نشدنی نمی دهد و لذا در اکثریت مواقع بعد از عمل بیماران خوشحال تر از آنی هستند که قبلاً قولش را گرفته بودند.

اکثر بیماران وانمود می کنند که دوست ندارند عیوب بینی شان و نیز صورتشان به خصوص در نزد همراهان شان به آنها گفته شود در حالیکه خود بیماران محرم ترین افراد به خودشان هستند و حق دارند که واقعیت ها را در مورد بینی و صورت خودشان بدانند و حتماً توصیه می شودکه موقع اولین مراجعه به دکتر منافی با چهره بدون آرایش و گریم مراجعه نمایند که واقعیت های چهره شان مشخص باشد و چه بسا مواردی است که با اصلاح مشکلات پوستی و یا اسکلتی صورت - اعم از چانه- گونه ها و چشم ها - پلک ها -غبغب - گردن و گوش و یا سایر قسمت ها نتیجه نهایی بسیار خوشحال کننده تر از اصلاح نقائص بینی تنها می باشد.

نکته قابل تذکر بعدی این است که بهترین ارزیابی از نتیجه نهایی عمل، بعد از حداقل گذشت یکسال از عمل جراحی بینی می باشد و  از قضاوت و ارزیابی عجولانه خوداری فرمائید. خیلی از بیماران بعد از عمل مرتب در حال گرفتن نظرات دیگران در مورد بینی و چهره خودشان هستند و واضح است که نظرات ابراز شده عموماً غیر کارشناسی و براساس ذهنیات و زمینه های شخصیتی افراد نظر دهنده بوده و عقیده ها و عقده ها با هم مخلوط ابراز می شوند و در اکثر موارد باعث رنجش خاطر بیماران می گردند و این جور نظرخواهی ها توصیه نمی شود بهترین داور خود شما هستید که وضعیت قبلی بینی تان را می دانید و از قضاوت عجولانه خودداری فرمائید. در بسیاری موارد همین عجول بودن بیماران، جراحان کم تجربه تحت تاثیر قرار می دهد و در حالی که بینی بیمارشان ورم دارد دست به جراحیهای رتوش و ترمیم یا تزریق های عجولانه و بی مورد می زنند که به ضرر خود و بیمارشان می باشد. که گاهاً جبران شان بسیار سخت و سنگین است.

ثبات روحی و روانی بیماران چه در اعمال جراحی زیبایی بینی اعم از اولیه و ثانویه از شرایط اساسی و تعیین کننده است وقتی بیماری دارید که شخصاً مشکلات را به درستی تشخیص می دهد و می داند چه می خواهد، تکلیف تا حد زیادی در صورتیکه شرایط فیزیکی بینی از نظر پوست و غضروف و... هم قابل قبول باشد مشخص است ولی وقتی فردی شخصاً نمی داند چه مشکلی وجود دارد و چه می خواهد کار برای ما جراحان بسیار سخت تر می گردد.

منبع :

http://www.cosmeticsurgery.ir

تعداد بازدید: 1139

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.