ماه گرفتگی
ماه گرفتگی

ماه گرفتگی

لکه های قرمز یا آبی یا بنفش در نواحی مختلف پوست بدن بخصوص صورت

قسمت اول: بخش خُرافی: زن باردار در موقع گرفتن ماه و خورشید نباید به هیچ یک از اعضای بدن خود دست بزند و الا در همان عضو فرزند خود، ماه گرفتگی ایجاد می شود.

قسمت دوم: بخش علمی: یک ضایعه عروقی یا همانژیوما است که در اثر اختلال عملکرد سلول ها بوجود می آید. بطور کلی برای درست قرار گرفتن هر بافت و سلولی در بدن جنین، مصرف انرژی لازم است و وقتی مادر تغذیه نامناسب در دوران قبل بارداری و حین بارداری دارد، تنظیم و کنترل تکوین صحیح بافت ها بهم میریزد و یکی از اختلالات محتمل همین ضایعات عروقی هستند که عمدتاً (افزایش خوش خیم عروق بطور بی رویه در ناحیه ای از بدن است) یعنی در تکثیر سلول های بدن ما سیستم های کنترلی فوق العاده پیشرفته ای وجود دارد که در کمبود انرژی و عدم رعایت مثلث سلامت و سته ضروریه به هم می خورد و توده های خوش خیم مثل این همانژیوما ایجاد می شود که متاسفانه بسیار بد شکل و مشکل زا می تواند باشد و خانواده ها را مضطرب و جریان زندگی عادی خانواده را مختل و تحمیل هزینه های گزاف نماید راه صحیح اصلاح تغذیه جامعه است.

انواع همانژیوم به شکل ماه گرفتگی:

1. همانژیوم اطفال یا ماه گرفتگی نوع توت فرنگی:

این نوع ماه گرفتگی متشکل از تکثیر سلول های پوششی یا اندوتلیال عروق مویرگی است و اندکی پس از تولد ظاهر می شود و ممکن است خود بخود هم محو شود.

2. ماه گرفتگی لکه اناری:

این ماه گرفتگی به شکل لکه انار روی لباس روشن دیده می شود و وجه تسمیه ی آن هم همین ظاهر است.

این لکه در موقع تولد دیده می شود (برعکس نوع یک که چند روز بعد از تولد دیده می شود) در این نوع علت گشادی رگ های مویرگی در پوست می باشد و پرولیفراسیون یا تکثیر سلول های پوششی یا اندوتلیال در این نوع نداریم.

3. این نوع ماه گرفتگی نوعی اختلال عروقی مختلط یا ترکیبی از عروق شریانی و وریدی لنفاوی می باشد و در زمان تولد دیده می شود و به تدریج بزرگ تر می شود، نکته اینکه طب سنتی اسلامی-ایرانی با تمهیدات بهداشتی و تغذیه ای و رعایت کامل دستورات اسلامی تغذیه و سته ضروریه (که در مثلث سلامت خلاصه نموده ایم) جلوی ایجاد بیماری را می گیرد وگرنه بعد از ایجاد ضایعه درمانها شامل جراحی پلاستیک و پیوند پوست و لیزر خواهد بود که در برخی مواقع نیز عوارض شدیدی دارند و بهبود ها بسیار نسبی هستند.

 

 

تعداد بازدید: 559

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.