بایدها و نباید های مهم غذایی برای سفیدی دندان ها
بایدها و نباید های مهم غذایی برای سفیدی دندان ها

بایدها و نباید های مهم غذایی برای سفیدی دندان ها

هر شخص می تواند با استفاده از مواد غذایی طبیعی به افزایش درخشندگی و سفیدی دندان های خود کمک کند. برخی از مواد غذایی در این زمینه سودمند هستند و برخی دیگر باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. در ادامه با توصیه های تغذیه ای دندانپزشی در این رابطه همراه شوید.
سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم بروکلی هنگام مصرف بصورت خام، دارای خواص سفید کننده می باشند.
برای داشتن لبخندی زیبا، بهره‌مندی از دندان هایی تمیز و سفید بسیار حائز اهمیت است. امروزه روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که از نمونه هایی ساده مانند خمیردندان های سفید کننده تا راه های پر هزینه شامل مراجعه به دندانپزشک شامل آن است.
برای این که دندان هایی سفید داشته باشید، مراجعه به آشپزخانه شاید تنها کاری باشد که باید انجام دهید! با اضافه کردن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی خود می توانید به درخشش و سفیدی دندان ها کمک کنید. در ادامه به برخی از این مواد غذایی و چند نمونه که باید از مصرف آنها پرهیز کنید می پردازیم.
مواد غذایی سفید کننده: گل کلم
سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم بروکلی زمانی که خام مصرف می شوند، دارای خواص سفیدکننده هستند. جویدن این سبزیجات به طور معمول ساده نسیت و هنگامی که در تلاش برای جویدن هستید، در واقع به از بین رفتن لکه های سطحی روی دندان ها کمک می کنید. هر چه مدت زمان جویدن شما بیشتر طول بکشد، بزاق بیشتری در دهان تولید شده و به تجزیه لکه ها کمک می کند.
مواد غذایی سفیدکننده دندان: توت فرنگی
توت فرنگی حاوی اسید مالیک است که به تبدیل کربوهیدارت ها به انرژی برای عضلات کمک می کند. حفظ میزان کافی از اسید مالیک برای سلامت و استحکام دندان ها ضروری است، چون این اسید می تواند لکه های سطحی روی دندان ها را از بین ببرد. روش های مختلفی برای بهره‌مندی از آثار سفید کنندگی توت فرنگی وجود دارند که می توان از مخلوط کردن توت فرنگی با جوش شیرین برای شکل گیری یک خمیر سفید کننده و مسواک کردن دندان ها با آن نام برد. استفاده از دهانشویه فلوراید  دار بلافاصله پس از استفاده از این خمیر برای کمک به پاکسازی اسید مالیک باقیمانده و تقویت دندان ها توصیه می شود. اگر به توت فرنگی علاقه ای ندارید، اسید مالیک در موز، سیب، شلیل، گیلاس و هلو نیز موجود است.
مواد غذایی سفیدکننده دندان: ماست و پنیر
اگر به دندان هایی سفید و لبخندی زیبا علاقه دارید، مقدار بیشتری از لبنیات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. درست مانند کلم بروکلی، محصولات لبنی مثل ماست و پنیر به ترشح هر چه بیشتر بزاق کمک می کنند، که به تجزیه لکه های روی مینای دندان کمک می کند. با این حال، پنیر بر خلاف کلم بروکی به واسطه داشتن اسید لاکتیک، که مشابه اسید مالیک است، از یک اثر سفیدکننده اضافی برخوردار است.
ماده سفیدکننده دندان: دانه ها و مغزهای خوراکی
از نظر ساختاری، دانه ها و مغزهای خوراکی به عنوان یک لایه بردار دندان ها عمل می کنند. بافت ساینده دانه های آفتابگردان، بادام، گردو، و بادام هندی به پاکسازی لکه ها از روی مینای دندان و سفید کردن آنها کمک می کند. همچنین، مغزهای خوراکی از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرده و از این رو، میان وعده ای بسیار مفید محسوب می شوند.
ماده سفیدکننده دندان: پیاز
پیاز اگرچه به واسطه ایجاد بوی بد دهان زیاد ماده غذایی محبوبی نیست، اما دارای ترکیبات گوگردی است، که از شکل گیری پلاک ها روی دندان ها جلوگیری می کند. اگر قصد دارید از فواید پیاز برای درخشش و سفیدی دندان های خود استفاده کنید باید حتماً آن را به صورت خام میل کنید.
ماده سفیدکننده دندان: آناناس
این میوه حاوی بروملین یا همان آنزیمی که اغلب برای کاهش التهاب استفاده می شود است. این آنزیم در فعالیت پروتئین های روی مینای دندان اختلال ایجاد کرده، لکه های را تجزیه و به تغییر رنگ کمک می کند. هنگامی که پروتئین ها شکسته شدند، بزاق دهان به طور طبیعی لکه های را از بین برده و درخشش بیشتری به دندان ها در مقایسه با گذشته می بخشد. آناناس از نسبت گلوکز به فروکتوز متعادل بهره می برد، که آن را به راهکاری شیرین که در سمت سالم‌تر قرار دارد، تبدیل می سازد.
ماده سفیدکننده دندان: کرفس
کرفس در کنار هویج دارای محتوای آب بالایی هستند که به تقویت لثه ها و از بین بردن مواد غذایی باقی مانده در دهان کمک می کند. ساختار سخت کرفس روند لایه برداری از روی دندان ها را تسهیل بخشیده و از این رو، در نابودی لکه های سطحی موثر می باشد. البته برای بهره‌مندی از این فواید حتماً کرفس را به صورت خام مصرف کنید.
پرهیز شود: نوشیدنی های اسیدی
قهوه حاوی کافئین است که اثر مضری بر دندان ها دارد. نوشیدنی های اسیدی مثل چای، قهوه، و سودا تعادل pH دهان را به هم می زنند و به سطح مینای دندان زیان وارد می کنند. به طور ویژه، سودا نوشیدنی خطرناکی است زیرا محتوای قند بسیار بالا و حالت کربناتی آن می تواند فرسایش مینای دندان را موجب شده و به سوراخ شدن دندان منجر شود. اگر به مصرف این نوشیدنی ها در طول روز علاقمندید، نوشیدن آب فراوان برای از بین بردن اثر آنها یا جویدن سبزیجات ترد برای ترشح بزاق بیشتر را توصیه می شود.
پرهیز شود: چاشنی های تیره
مایعات تیره مانند سس سویا، سرکه بالزامیک، و سایر چاشنی های رایج می توانند به دندان ها رنگ ببخشند. برای جلوگیری از بروز این شرایط می توانید چاشنی هایی سبک‌تر مانند سرکه برنج یا روغن زیتون را استفاده کنید.
پرهیز شود: سس قرمز
سس هایی که بر پایه گوجه فرنگی شکل گرفته اند، برای رنگ قرمز روشن خود و سطح اسیدیته بالا، دندان ها را در برابر لکه ها آسیب پذیر می سازند. برای مقابله با این شرایط می توانید در کنار سس های پاستا از سبزیجات ساینده مانند کلم بروکلی و گل کلم استفاده کنید تا از اثر گوجه فرنگی بر دندان های خود جلوگیری کنید.

منبع:

http://drhemati.com/

 

 

تعداد بازدید: 1551

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.