اگزما(درماتیت)
اگزما(درماتیت)

اگزما(درماتیت)

انواع مختلف التهاب پوستی را درماتیت می گویند.شامل دو گروه اصلی است.
1-    با منشاء خارجی: مانند اگزمای تحریکی، آلرژیک، آفتابی و عفونی
2-    با منشاء داخلی: مانند درماتیت آتوپیک( سرشتی)، سبورئیک، دارویی، متابولیک
اگزمای تماسی یک فرایند التهابی است که توسط عوامل شیمیایی ایجاد می شود.نوع تحریکی آن با واسط غیر ایمنی و توسط صدمه شیمیایی رخ می دهد.مانند تماس با مواداسیدی یا قلیایی که موجب علائم قرمزی، تاول، زخم، خارش و درد و سوزش در محل تماس می شود.
در سوختگی های اسیدی صدمه بلافاصله بعد از تماس رخ داده ولی در نوع قلیایی صدمه طی چندین ساعت رخ می دهد. مثال آن تماس دائم با مواد شوینده که درماتیت خانم خانه دار را بوجود می آورد. بخصوص اجتماع مواد شوینده در زیر حلقه ازدواج که موجب اگزما می شود.
اگزمای آفتابی توکسیک که محرک با حضور اشعه ماوراء بنفش در پوست موجب پاسخ شدید می شود. مثلا با مصرف خوراکی هایی مانند لیمو شیرین، کرفس، انجیر ویا بعضی داروها و بعد از آن تماس با نور آفتاب موجب بروز ضایعات پوستی می شود.
ضایعات در اگزمای تماسی تحریکی پس از 48 تا 72 ساعت فروکش کرده و گاهی بعد از آن لک قهوه ای رنگ ناشی از التهاب تا مدت ها باقی می ماند.
اگزمای تماسی آلرژیک که در آن تماس مکرر با مواد محرک وجود داشته و با واسطه مکانیسم های ایمنی ضایعات پوستی بوجود می آید.مانند واکنش به نیکل در جواهرات، بند ساعت و بدلیجات.
برای درمان باید حتما عامل محرک و حساسیت زا حذف شود سپس آنتی هیستامین ها و استروئیدهای موضعی و سیستمیک در مواقع لزوم تجویز شود.

منبع :

http://www.shafaderma.com

تعداد بازدید: 618

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.