نوشابه های رژیمی: مفید یا مضر؟
نوشابه های رژیمی: مفید یا مضر؟

نوشابه های رژیمی: مفید یا مضر؟

20 شهریور 1396

یک قوطی نوشابه حاوی 150 کیلوکالری انرژی و 10 قاشق چایخوری قند است. این میزان قند بیشتر از میزان قند و شکری است که هر فرد در طول روز مجاز به مصرف آن می باشد. مصرف زیاد قند و شکر احتمال چاقی را افزایش داده و سلامت دندان ها و قلب و عروق را به خطر می اندازد. به همین علت امروزه مصرف نوشابه های رژیمی که حاوی قندهای مصنوعی هستند، بسیار رواج یافته است. قندهای مصنوعی مورد استفاده در نوشابه های رژیمی برای بیشتر افراد بی خطر بوده و شواهد معتبری که نشان دهنده سرطان زا بودن آن ها باشد، وجود ندارد.

اغلب ما تصور می کنیم که استفاده از نوشابه های رژیمی به ویژه به با هدف کاهش وزن یک انتخاب سالم و آگاهانه است. جایگزین کردن نوشیدنی های رژیمی که حاوی قندهای مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین و سوکرالوز است به جای نوشابه های معمولی که حاوی قند هستند انرژی دریافتی را حدود 140 کیلوکالری کاهش می دهد. اگرچه نوشابه های رژیمی فاقد کالری هستند اما نه تنها به کاهش وزن کمک نمی کنند، بلکه در برخی موارد منجر به افزایش وزن می گردند.

قندهای مصنوعی نسبت به شکر طعم بیشتری دارند. آسپارتام 200 برابر شکر و سوکرالوز 600 برابر شکر شیرین هستند. بنابراین با گذشت زمان تمایل ما را برای مصرف غذاهایی مانند میوه ها که به طور طبیعی شیرین هستند، تحت تاثیر قرار می دهند. از آنجاکه میوه ها نسبت به نوشابه از شیرینی کمتری برخوردار هستند، ممکن است مصرف آن ها برای فردی که به طور مداوم از نوشابه های رژیمی استفاده می کند خیلی خوشایند نباشد. همچنین مشخص شده که قندهای مصنوعی اثری مشابه شکر بر روی بدن دارند. قندهای مصنوعی با تحریک ترشح انسولین منجر به تجمع چربی در بدن و درنتیجه افزایش وزن می شوند.

عامل دیگری که می تواند سبب افزایش وزن در میان مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی شود، عامل روانی است. زمانی که شما می دانید با مصرف نوشابه های رژیمی کالری اضافی دریافت نمی کنید ممکن است با خیال آسوده تری از سایر مواد غذایی پرکالری استفاده کنید که خود می تواند منجر به چاقی شود.

مصرف نوشابه های رژیمی علاوه بر افزایش وزن، خطرات دیگری را نیز می تواند به دنبال داشته باشد. مطالعات مختلف نشان داده که استفاده از انواع نوشیدنی ها (شامل رژیمی و غیررژیمی) با کاهش تراکم استخوان در زنان همراه است. قند مصنوعی آسپارتام می تواند سبب بروز سردرد در برخی افراد شود. شواهد به دست آمده از برخی تحقیقات نیز نسبت به افزایش شانس ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل در میان افرادی که نوشابه های رژیمی می نوشند، هشدار می دهند.

بهترین نوشیدنی چیست؟

بهترین نوشیدنی بدون کالری، آب است. آب برای بسیاری از فرآیندهای طبیعی بدن ضروری است. بنابراین جایگزین کردن آن با نوشابه های رژیمی یک اقدام نادرست محسوب می شود.

حذف نوشابه های رژیمی برای کسانی که به مصرف آن ها عادت کرده اند می تواند دشوار باشد. بنابراین این فرآیند می تواند به صورت تدریجی انجام شود. اگر شما روزانه 5-4 لیوان نوشابه رژیمی می نوشید، ابتدا مصرف آن را به 3-2 لیوان در روز و سپس یک لیوان در روز کاهش دهید.

به طور کلی، توصیه می شود به طور مداوم از نوشابه های رژیمی استفاده نکنید. تنها زمانی که تمایل به مصرف نوشابه دارید می توانید از نوشابه های رژیمی به عنوان یک جایگزین موقت استفاده نمایید.

تعداد بازدید: 4865

تذکر مهم شما نمی توانید با تکیه بر مطالبی که در سایت e پزشک منتشر می شود مبادرت به خود درمانی کنید.